Tekirdağ NKÜ “Yeşil Üniversiteler” arasına girdi Tekirdağ NKÜ “Yeşil Üniversiteler” arasına girdi

DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Cem Avşar, Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği’nin verilerine göre 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde kaybolan 1000 civarı vatandaşın akıbetini İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya verdiği yazılı soru önergesiyle sordu.
Depremin ardından büyük bir koordinasyonsuzluk yaşandığını ve devletin depremden etkilenen vatandaşlara müdahale konusunda yetersiz kalmasını eleştiren Avşar, soru önergesinde şunlara yer verdi:
 “Ailelerin hayatta kalan bireyleri, cenazelerini tespit etmekte zorlanmış ve çoğu kimsesizler mezarlığına defnedilmiştir. Böylece isimleri ve kimlikleri belirlenememiştir. Bununla birlikte kaçırılma ya da kaybolma (özellikle çocuklar ve kadınlar için) ihtimali de düşünülmektedir. “
“KAYIP SAYISI 1000 CİVARINDA”
“Dernek yetkilileri ve kayıp yakınları, ölüleri dahi olsa yakınlarına ulaşmak istemektedirler. Bu endişeler ile kayıp yakınları tarafından kurulan Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği’nin verilerine göre kayıp sayısı 1000 civarındadır.”
Avşar, Bakan Yerlikaya’nın cevaplandırması talebiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:
•    6 Şubat depremleri sonrası kaybolan toplam kaç vatandaşımız bulunmaktadır? Hangi ilde kaç vatandaşımız kayıptır?
•    Üzerinden geçen 9,5 aylık süreçte bu vatandaşlarımızın bulunması için bir çalışma başlatıldı mı? Söz konusu ailelerle bir görüşmeniz oldu mu? 
•    Hastanelerde ve devlet koruması altında olan kurumlarda DNA tespit araştırmaları yapıldı mı?
•    Kimsesizler mezarlığında DNA tespiti ve kayıp teşhisi için fethi kabir yapıldı mı?
•    Cesetlerin molozlara karışması kaygısıyla molozlar tarandı mı ve gerekli incelemeler yapıldı mı?
•    Kaçırılma veya kaybolma ihtimaline karşı kolluk kuvvetleri veya adli makamlar tarafından bir araştırma/soruşturma yapılmakta mıdır?

Kaynak: İlkay Danacılar