Tekirdağ’da “hayvanları uyutacak” tasarıya tepki Tekirdağ’da “hayvanları uyutacak” tasarıya tepki

Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.
Vali Soytürk mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da başlattığı bağımsızlık mücadelesinin, tarihten silinmek istenen bir milletin küllerinden tekrar doğuşunun ilk adımı olduğunu belirtti.
Bu ilk adımda yakılan istiklal meşalesinin Amasya Genelgesi, Sivas ve Erzurum kongreleriyle tüm vatana yayıldığını, nihayetinde destanlaşan bir kurtuluş mücadelesine dönüştüğünü aktaran Soytürk, "Milletimizin istiklalimiz ve istikbalimizi korumak için genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle verdiği bu topyekun mücadele büyük bir zaferle sonuçlanmıştır. Esaret altındaki mazlum milletlere de örnek olan bu zaferle milletimiz; vatan ve
bayrak sevgisini, özgür yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha ilan etmiştir" ifadelerini kullandı.
Vali Soytürk, şunları kaydetti:
"İstiklal Savaşı'mızı zafere taşıyan birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu, bugün de
devletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarabilmemiz için bize ilham ve güç vermektedir. Hangi ülke genç kuşakların yetişmesine büyük önem vermişse daima ileriye
gitmiş ve kalkınmıştır. Bu bilinçle, gençlerimizi kendine güvenen, çağın
gerektirdiği bilgi ve beceriyi edinmiş, milli ve manevi değerlerine bağlı, çalışkan
ve üretken insanlar olarak yetiştirme gayreti içerisindeyiz."
Tekirdağ Valiliği olarak gençleri kötülüklerden uzak tutmak ve gençlerin bireysel-sosyal gelişimi için çalışmalar yaptıklarını, projeler yürüttüklerini aktaran Soytürk, mesajında şu bilgileri verdi:
"Tekirdağ genelinde Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı 12 spor salonu, 2’si doğal çim yüzeyli ve 14’ü sentetik çim yüzeyli olmak üzere toplam 16 futbol sahası, 6’sı kapalı 4’ü açık olmak üzere toplam 10 tenis kortu, olimpik yüzme havuzu, 3 portatif yüzme havuzu ve bir buz sporları salonu bulunmaktadır. 2024 yılında 24 ayrı branşta ulusal müsabakalar düzenlenmiştir. İlimiz genelinde toplam lisanslı sporcularımızın sayısı 77 bin 773 olmakla birlikte faal lisanslı sporcu sayımız 10 bin 272’dir. Bu sporcuların 4 bin 826’sı erkek, 5 bin 419’u kadındır. 4 engelli branşta faal toplam 345 sporcumuz bulunmaktadır. Ayrıca engelliler kategorisinde 4 branşta toplam 394 engelli sporcumuz da bulunmaktadır. İlimiz genelinde uluslararası müsabakalarda yer alan 112 sporcumuz bulunmaktadır. Bu sporcularımızın 52’i kadın, 60’ı erkek sporcularda oluşmaktadır. Ayrıca İlimiz genelinde 18 branşta yerel ligler düzenlenmektedir.
Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 2 basketbol, 6 voleybol, 2 halk oyunları, 6 futbol bölgesel şampiyonalara ev sahipliği yapmıştır. Gençlerin sosyal ve kültürel etkinliklere katılım sağlayabileceği Süleymanpaşa Çorlu, Çerkezköy, Saray, Ergene, Marmaraereğlisi, Malkara, Muratlı ve Şarköy ilçelerimizde birer olmak üzere; toplam 8 Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Merkezi bulunmaktadır."
Vali Soytürk, "Gençlerimizin hayata hazırlanmaları, mutlu, başarılı ve vatanına, milletine bağlı bireyler olmaları için yeni projeler üretmeye, yeni yatırımlarla gençlerimize uygun alanlar oluşturmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'mızın tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyorum. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi