2024 yerel seçimlerinde ülke genelinde olduğu gibi Tekirdağ'da da belediye yönetimlerinde kadın temsiliyeti arttı. CHP il genelindeki eski gücüne yaklaşırken, AK Parti ise kan kaybetti.

31 Mart Pazar günü gerçekleşen yerel seçimlerde, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını, CHP'nin adayı Candan Yüceer, Cumhur İttifakının  adayı Cüneyt Yüksel’e karşı tarihi bir farkla kazandı. 

Yüzde 50,26  oy oranıyla başkanlık koltuğuna oturan Yüceer,  aynı zamanda 2012 yılında kurulan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin ilk kadın belediye başkanı oldu. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığını kesin kazanacağına ilişkin iddialı olan Cumhur İttifakı adayı Cüneyt Yüksel ise oyların yüzde 35,59’nu alarak  95 bin 900 oy farkı ile büyük bir mağlubiyet yaşadı.

Melek Mosso konseri nedeniyle Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı görevinden istifasının talep edilmesi üzerine, başkanlık görevini bırakan ve daha sonra  Cumhur İttifakının Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Cüneyt Yüksel,  232 bin 671 oy ile ikinci sırada yer aldı.

Anketlerde, AK Parti ve CHP adayı arasında büyük farklar olmadığı kaydedilirken, seçmenin sandıkta aradaki farkı büyük ölçüde  açtığı görüldü.  Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak geri döndüğünde,1 Nisan sabahı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı hediye edeceğine dair söz verdiğini ve Tekirdağ’ı kazanacağını belirtirken; vatandaş  sosyo, ekonomik yönden reel durumu göz önüne alarak,  sandıkta farkı ortaya koydu.

 22 bin 992 oy alan DEM parti ise Tekirdağ'da üçüncü oldu.Yeniden Refah  22 bin 116 oy ile dördüncü sırada yer alarak, Türkiye genelindeki yükselişini Tekirdağ’da da gösterdi.  

12 belediyeye sahip olan Tekirdağ’da,  10 belediyeyi CHP, 2 belediyeyi  AK Parti kazandı. Büyükşehir dahil 3 belediyeyi ise kadın başkanlar yönetecek.

CHP Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı Candan Yüceer’in yanı sıra iki ilçede kadın adaylar başkanlık yarışını önde tamamladı. CHP Malkara Belediye Başkan adayı Nergiz Karaağaçlı Öztürk ve AK Parti’nin Ergene Belediye Başkan adayı Müge Yıldız Topak’ın da sandıklardan birinci çıkmasıyla Tekirdağ’da erkek egemen yönetimde, kadın temsiliyeti arttı.

Malkara'da 35 bin 272 geçerli oyun 17 bin 673’ünü alan Nergiz Karaağaçlı Öztürk, yüzde 50,10 oy oranıyla Malkara’nın ilk kadın belediye başkanı oldu. 

AK Parti’nin Tekirdağ’da kazandığı 2 ilçeden biri olan Ergene’nin de ilk kadın belediye başkanı Müge Yıldız Topak oldu. Tekirdağ’da  3 ilçeyi kaybeden ve Kapaklı ilçesini tekrar kazansa dahi oy oranlarında düşüş yaşayan AK Parti, Ergene'yi Müge Yıldız Topak ile kazandı.Ergene’de oyların yüzde 45,59’unu alan Topak, yarışı birincilikle tamamlarken, CHP’nin adayı  ve mevcut belediye başkanı Rasim Yüksel, yüzde 40,51 oy oranı ile ikinci oldu

2 CHP, 1 AK Parti olmak üzere 3 kadın başkan adayının seçimden zaferle çıktığı Tekirdağ’da genel durum ise şöyle:

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde, 872 bin 507 seçmen bulunan Tekirdağ’da  678 bin 798 oy kullanıldı. 

653 bin 726 oyun geçerli olduğu seçimde,  CHP, 2014 seçimlerindeki 12 belediyeyi kazandığı başarı hedefine ulaşamasa dahi büyükşehirdeki mevcut konumunu koruyarak ve 2 ilçe belediyesini daha kazanarak  toplam 10 belediye yönetimini aldı.

 Tekirdağ’da eski gücüne yaklaşan CHP’nin,  kurucusu olduğu merkez ilçe Süleymanpaşa Belediye Başkanlığını 23 bin 343 oy farkıyla  Ak Parti’den geri alması ise il örgütünün motivasyonunu arttırdı.

2019 yerel seçimlerinde CHP büyükşehirde yüzde 51,18 oy oranı ile yine birinci sırada yer alsa dahi 4 belediyeyi kaybetmiş ve büyükşehir dahil 8 belediyeyi korumuştu. AK Parti ise yüzde 43,85 oranı ile ikinci sırada yer alarak, 3 belediye kazanmıştı. Marmaraereğlisi’nde DSP’den seçime giren Hikmet Ata’nın AK Parti’ye geçmesiyle, AK Parti bünyesine bir belediyeyi daha dahil ederek toplam 4 belediye yönetimine hakim olmuştu.

2024 seçimlerinde AK Parti Kapaklı’da ki mevcut durumunu oy düşüşüne rağmen korurken,  Hayrabolu, merkez ilçe Süleymanpaşa ve Marmaraereğlisi olmak üzere 3 belediyeyi kaybetti. Ergene Belediyesi’ni kazandı.

Hayrabolu, Süleymanpaşa ve Marmaraereğlisi Belediyesi CHP’ye geçerken, Ergene Belediyesi CHP’den AK Parti’ye geçen ilçeler arasında yer aldı.

2024 seçimlerinde Tekirdağ’da dağılım şöyle oldu: 
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi: %50,26 Candan Yüceer - CHP
Çorlu: %48,65 Ahmet Sarıkurt -CHP
Çerkezköy: %43,22 Vahap Akay -CHP
Hayrabolu: %51,23 Tuncer Başoğlu -CHP
Malkara: %50,10Nergiz Karaağaçlı Öztürk -CHP
Muratlı:    %54,08 Varol Türel -CHP
Saray: %62,92 Abdül Taşyasan -CHP
Şarköy: %39,64 Alpay Var -CHP
Marmaraereğlisi: %32,24 Onur Bozkurter -CHP
Süleymanpaşa: %53,90 Volkan Nallar -CHP
Kapaklı: %35,95 Mustafa Çetin -Ak Parti
Ergene: %45,59Müge Yıldız Topak -Ak Parti