“Sevgi Buluşması”nda güzel görüntüler “Sevgi Buluşması”nda güzel görüntüler

Baharın müjdecisi, bolluğun ve bereketin simgesi olarak bilinen Hıdırellez, Marmaraereğlisi’nde coşkuyla  kutlandı. Hıdırellezi kutlamak için düzenlenen etkinlik Marmaraereğlisi sahilinde gerçekleşti. Etkinliğe CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Belediye Başkanı Mustafa Onur Bozkurter, CHP İlçe Başkanı Saim Boz, belediye meclis üyeleri, gaziler, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
KATILIMCILAR DANS EDİP EĞLENDİ
Davul – zurna ve DJ performansın yer aldığı şenlikte, katılımcılar seslendirilen şarkı ve türkülere eşlik ederek, dans edip doyasıya eğlendi. Çocuklar için de ikram edilen pamuk şeker, patlamış mısır ve çeşitli ikramlar büyük ilgi gördü. Hıdırellez geleneğine uygun olarak yakılan ateşin etrafında toplanan Marmaraereğlililer, bu özel anı dileklerle süsledi. Hıdırellez ateşinden atlayarak temiz bir başlangıca adım atan yurttaşlar, dilek ağacına astıkları dileklerle umut dolu bir geleceğe doğru adım attılar.
Etkinlikte konuşan İlhami Özcan Aygun, şu ifadeleri kullandı:
 ‘’Baharın müjdecisi Hıdırellez etkinliğinde sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Biz Türkler için Hıdırellez çok önemli bir öneme sahiptir. Seçildiği günden beri 31 Mart akşamından itibaren Marmaraerereğlisi’ne de Hıdırellez geldi, bahar geldi. Sevgili kardeşimiz Belediye Başkanımız Onur Bozkurter’e sizden güçlü bir alkış istiyorum. Seçildiği günden beri Marmaraereğlisi’nde her tarafa dokunuyor, çocuklarımıza, gençlerimize, vatandaşlarımıza, örf ve adetleri de hatırlatan böyle güzel projeler hazırladığı için Sayın Belediye Başkanımız Onur Bozkurter’e sizlerin adına teşekkür ediyorum. 19 Mayıs’ı da çok coşkulu bir şekilde Marmaraereğlisi‘nde kutlayacağız. Milli bayramlarımızı coşkulu kutlamanın güzelliğini görmeye başladık. Bugün eğleneceğiz, o yüzden fazla konuşmayacağım. Hepinizin Hıdırellez Bayramı’nı tebrik ediyorum, inşallah gelecek yıl daha büyük bir etkinlikle kutlayacağız, sayın başkanım yolunuz açık olsun Allah utandırmasın.’’ 
‘’BAYRAM NASIL KUTLANIR? GÖSTERECEĞİZ’’
Onur Bozkurter ise  şöyle konuştu:
‘’Merhaba Marmaraereğlisi hoş geldiniz. Bugün bildiğiniz üzere Hıdırellez Bayramı. Dileklerimizi tutuyoruz, arkamızda bulunan dilek ağacımıza asıyoruz. Benim sizden bir ricam da üç dilek diliyorsanız bir tanesi, belediyemizin borcunun hemen bitmesi olsun, rica edeceğim, bunu yazalım. Hıdırellez Orta Asya, Orta Doğu, Anadolu ve Balkanlar’da ilk Çağlar’dan beri kutlanan mevsimlik bayramlarımızdan birisi. Hızır günü olarak adlandırılan Hıdırellez günü dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gündür. İşte sizler hem İlyas’sınız hem Hızır’sınız. Marmaraereğlisi’nin Hızır’ı da İlyas’ı da sizlersiniz bayramımız kutlu olsun. Artık Marmaraereğli’sine vekilimizin söylediği gibi 31 Mart’ta Marmaraereğlisi’ne bahar geldi. Türkiye’ye bahar geldi. Bugün güzel bir pazar günü, güneşli bir pazar günü. Kadınlarımızla ailelerimizle el ele, kol kola, omuz omuza bugün göbek atacağız, halay çekeceğiz. Dosta düşmana bayram nasıl kutlanır göstereceğiz ayaklarınıza sağlık eğlencemiz başlasın iyi ki varsınız.’’ 
Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Mustafa Onur Bozkurter, etkinliğe katılan herkese teşekkür sözlerini şöyle tamamladı:
 "Marmaraereğlisi halkıyla bir araya gelmek, geleneklerimizi yaşatmak ve birlikte eğlenmek bize büyük mutluluk verdi. Katılımcılara ve destekçilere teşekkür ederiz. Bir sonraki etkinliğimizde tekrar buluşmak dileğiyle."
Marmaraereğlisi Hıdırellez şenliği, yerel kültürün ve birlikteliğin önemini bir kez daha vurgulayarak unutulmaz anılara sahne oldu.

Kaynak: Haber Merkezi