Çorlu Belediyesi tarafından olası afet durumlarında hizmet vermek üzere planlanan ve yapımı Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen Çorlu Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi törenle hizmete girdi. 
Hıdırağa Mahallesi’nde bulunan Fen İşleri Müdürlüğü şantiye alanında inşa edilen Afet Koordinasyon Merkezi’nin açılışına Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un yanı sıra CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürü Tezcan Buçan, Çorlu İlçe Emniyet Müdürü Ebubekir Ulutürk, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Sevim Avcı Yener, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erdim Noyan, siyasi parti başkan ve yöneticileri, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, eski dönem belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, oda ve dernek başkanları katıldı.

MODERN TEKNOLOJİ İLE DONATILDI

Törende konuşan Ahmet Sarıkurt, toplumların her an afetlerle karşılaşabileceklerini ve bu yüzden hazırlıklı olunması gerektiğini ifade ederek, “Afetlerin birçoğunu önleyemeyebiliriz ancak doğuracağı zararları azaltmak bireyden başlayarak kurumlara kadar her kitlenin elindedir. İşte tam da bu bilinçle, Çorlu Belediyesi olarak afetlere karşı daha etkin bir şekilde mücadele edebilmek ve halkımızı koruma altına alabilmek amacıyla bugün burada Fen İşleri Müdürlüğümüzün şantiye alanında Afet Koordinasyon Merkezi projemizi hayata geçirme kararı aldık. Modern teknoloji ve uzman personelimizle donatılan merkezimiz, afet anında hızlı ve etkili bir şekilde hareket etme yeteneğimize katkı sağlayacak” dedi. 

Sarıkurt, şunları kaydetti:

“Aslında uzun yıllardır farklı afet türlerine göre; afet öncesinde zarar azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirmeye yönelik çalışmaları, başta Tekirdağ Valiliği olmak üzere; Çorlu Kaymakamlığı, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi gibi pek çok kurumun katılımıyla beraberce yönetmekteyiz. Afet Koordinasyon Merkezi’mizin kurulmasıyla birlikte, Çorlu’da belediye olarak tüm çalışmalarımızı tek bir merkez vasıtasıyla yöneteceğimiz, afet öncesi ve sonrası tüm hazırlık ve çalışmalarımızı tek bir noktadan koordine edeceğimiz yeni bir sisteme geçmiş bulunuyoruz. Afetle ilgili hazırlık çalışmalarımız elbette bunlarla sınırlı değil. 
Çorlu Belediyesi olarak 2021 yılında Kentsel Dönüşüm Strateji Belgemizi hazırladık ve bu belgeyle Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının destekleriyle düzenlediği ‘7. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde ‘En İyi Strateji Belgesi Hazırlayan Belediye Ödülü’ne layık görüldük. Bununla beraber Kurum İçi Afet ve Acil Müdahale Planı’mızı oluşturduk ve her bir personelimizi bu plana dahil ederek görevlendirmelerimizi tamamladık. Halkımızın bilinçlenmesi için Depreme Hazırlık El Kitabı yayımladık ve 4 yıldır bu kitapçıkları hemşehrilerimize ücretsiz olarak dağıtmaya devam ediyoruz.”
VERİLER YEDEKLENİYOR
Afet İşleri Müdürlüğü ve meclis üyelerinden oluşturulan Afet İşleri Komisyonu’nun önemine işaret eden Sarıkurt, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Belediyemiz tarafından vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmetlerin afet sonrasında sekteye uğramaması için oluşturduğumuz sistem sayesinde kurumumuza ve vatandaşlarımıza ait tüm verileri yedekliyor, güven altında tutuyoruz. Ayrıca kurum içi ve kurumlar arası haberleşmenin afet anında ve sonrasında kesintiye uğramaması için telsiz ve uydu telefonu sistemlerimizin kapasitelerini artırmış bulunuyoruz. Bu konu aslında çok önemli çünkü ülkemizde yaşanan acı deneyimlerden dersler çıkardığımızı ifade etmek istiyorum. Zira afet sonrasında en önemli noktalardan biri de haberleşme ve ne yazık ki bu noktada mobil hatlarımızın işlevsiz kaldığına üzülerek şahit olduk. O sebeple; telsiz sistemlerimizin sürdürülebilir olması amacıyla Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti ile yapmış olduğumuz protokol sayesinde amatör telsizciler ile irtibat kurabilecek ender belediyelerden biri olduğumuzu da önemle vurgulamak istiyorum. Ayrıca afet ve acil durumlarda zor arazi şartlarında müdahale kapasitemizi arttırmak için Trakya Offroad Doğa ve Motor Spor Kulüpleri Derneği ile imzaladığımız protokol sayesinde de arazi araçlarının kullanımı noktasında kendilerinden destek alacağımızı özellikle belirtmek istiyorum ve Trak-Off Derneği’ne teşekkür ediyorum.”

Sayıştay Denetim Raporu Meclise sunuldu Sayıştay Denetim Raporu Meclise sunuldu


Çorlu Belediyesi Arama ve Kurtarma Ekibi (Çorlu 59 AKE) hakkında da bilgiler veren Sarıkurt, “Kurum personelimizden oluşan ekibimize, geçtiğimiz yıl gönüllü vatandaşlarımızı da dâhil ettikten sonra ekip üyelerimiz Çorlu’da ve İstanbul’da düzenlenen çeşitli tatbikatlarda görev aldılar. Ekibimiz ayrıca AFAD Başkanlığı tarafından Kentsel Arama Kurtarma Alanında gerçekleştirilen sınavda başarı göstererek ‘Hafif Seviye Arama Kurtarma’ çalışma yürütme yetkisi elde etti ve Trakya’daki ilk ve tek akredite olan ekip unvanını kazanmış oldu” diye konuştu. 

   Sarıkurt, “Afetlerden bahsederken elbette ki en çok gündemimizde olan deprem gerçeğine de apayrı bir parantez açmamız gerektiğini düşünüyorum. Geçtiğimiz şubat ayında yaşadığımız büyük depremin bizlere öğretmiş olduğu bazı acı dersler ve tecrübeler oldu. Deprem bölgesine yardımlarımızı ulaştırırken aslında kendi şehrimizde nelerin eksik olduğunu ve olası bir Marmara Depremi’nde nelere ihtiyacımız olacağını tespit ettik ve bu yönde çalışmalarımızı hızlandırdık” diye konuştu. 

“MOBİL MUTFAK 5 BİN KİŞİLİK YEMEK HAZIRLAYABİLİYOR”

Sarıkurt, şu bilgileri verdi:
“Alanda bulunan mobil mutfak da bu düşünceden yola çıkarak hayata geçirdiğimiz projelerden biri. Bu mobil mutfak, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odamızın desteğiyle afetzedeler için 5 bin kişilik yemek hazırlama kapasitesine sahip bir mutfağa çevrildi. Ayrıca yine şu anda içinde bulunduğumuz şantiyede ekiplerimiz, mobil tuvaletler ürettiler ve olası bir afet durumunda kullanılmak üzere depolarımızda hazır durumdalar. Bunların yanı sıra, belediyemizin imkânlarıyla şehrimize kazandırdığımız 4 adet afet ve acil durum konteyneri de yine kullanıma hazır vaziyette şehrimizin farklı noktalarında yer almaktadır. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Afet Koordinasyon Merkezi 3 kattan oluşuyor ve normal zamanlarda Fen İşleri Müdürlüğümüzün idari binası olarak personelimiz tarafından kullanılıyor. Binamızın içinde toplantı odası, haber merkezi, arama kurtarma ekipleri koordinasyon birimi, iş makinası ve araç koordinasyon birimi, yardım malzemeleri ve lojistik koordinasyon birimi ile barınma ve beslenme koordinasyon birimi yer almaktadır. Ayrıca jeneratör, uydu telefonu, telsiz, bilgisayar, yansı cihazı gibi malzemelerimiz de afet sonrasında da çalışabilecek durumda her an hazır bulunmaktadır. Afet Koordinasyon Merkezimizin Çorlu gibi ikinci derece deprem bölgesinde yer alan bir şehir için çok önemli bir adım ve büyük bir kazanım olduğu kanaatindeyim. Üstelik iklim değişikliği sebebiyle hava kaynaklı doğal afet durumlarının daha sık yaşandığı bu yıllarda afet riski şehirlerde bu kadar artmışken Çorlu Belediyesi olarak Afet Koordinasyon Merkezi projemize öncelik vermekten de kendi adıma, şehrimiz adına mutluluk duyuyorum. En büyük temennim; bu merkezi yalnızca Fen İşleri Müdürlüğümüzün idari binası olarak kullanmak, burada şehrimiz için projeler geliştirmeye ve hayata geçirmeye devam etmek. Umarım güzel şehrimiz Çorlu’muzda hiçbir zaman atlatamayacağımız, etkilerini silemeyeceğimiz büyük bir afet yaşamayız. Bu vesileyle, burada bulunan tüm misafirlerimize açılışımıza katıldıkları için teşekkür ediyor, Afet Koordinasyon Merkezi’mizin Çorlu’muza hayırlı olmasını diliyorum.” 
Başkan Sarıkurt’un ardından kürsüye gelen CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise konuşmasında, şu ifadelere yer verdi:
“Bu tür hizmetlerin önemini 6 Şubat günü yaşanan depremin ardından gittiğimiz şehirlerde gördük. Koordinasyon eksikliği nedeniyle yaşanan olumsuzluklara şahit olduk ve koordinasyonun önemini hep birlikte yaşayarak gördük. Çorlu Belediyemizin kente kazandırdığı bu merkez için başta Belediye Başkanımız Ahmet Sarıkurt’a ve ekibine teşekkür ediyor, kendilerini kutluyorum. Örnek olmasını temenni ederim.” 

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile Afet Koordinasyon Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Başkan Sarıkurt protokol üyelerine koordinasyon merkezini gezdirirken hem bina hakkında hem de afetlere yönelik yapılan hazırlıklar ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Merkezde yapılan incelemeler sırasında Afet İşleri Müdürü Veli Şimşek tarafından protokol üyelerine brifing verilirken Çorlu Belediyesi Arama ve Kurtarma Ekibi tarafından deprem bölgelerinde yürütülen çalışmalar ve afete yönelik planlamalar aktarıldı.

MOBİL MUTFAKTA PİŞİRİLEN ÇORBA İKRAM EDİLDİ
Afet Koordinasyon Merkezi’nde yapılan incelemelerin ardından mobil tuvaletler, arama ve kurtarma ekip ve ekipmanları, mobil mutfak hakkında protokol üyelerine bilgiler aktarılırken, mobil mutfakta pişirilen çorbalar katılımcılara ikram edildi. Öte yandan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Tırı da alanda yer aldı.

Kaynak: Özge Ebecek