Yeşiltepe Mahallesi’nde yer alan ve Ergene Belediyesi tarafından tahsis edilen arazide yapılacak olan spor kompleksinin temel atma töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Temel atma töreninde konuşan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, ocak ayının sevinçleri ve hüznü bir arada yaşadıkları bir bir dönem olduğunu söyledi. 

Yüksel, şöyle devam etti:
“Ocak ayında biliyorsunuz 10 Ocak benim doğum günüm. Ocak ayında Tekirdağ Milletvekilimiz İlhami Özcan Aygun’un da doğum günü var. Daha önce 10 Ocaklarda Sağlık Mahallesi ve Yeşiltepe Mahallemizin içme suyu ve atık su projesinin temel atma töreninin gerçekleştirdik. Naim Süleymanoğlu Tesisleri ile Velimeşe Spor Salonu’nun açılışını yaptık. Yine Marmaracık Mahallemizde Atatürk Evi’nin açılışını gerçekleştirdik. Bunlar Ocak ayındaki mutlu ve sevinçli anlarımızdı. Buna karşın 24 Ocak tarihi ise bizim için hüzün günü. Usta kalem, cesur gazeteci Uğur Mumcu 24 Ocak’ta arabasına konan bombanın patlatılması sonucu katledildi. Yine halk ile devleti kucaklaştıran bütünleştiren Diyarbakır’ın efsane Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan bir 24 Ocak günü uğradığı hain saldırı sonucu şehit edildi. Yine ülkemizin yetiştirdiği önemli siyasetçi ve devlet adamı İsmail Cem’in ölüm yıldönümü 24 Ocak tarihi. Bu nedenle ocak ayı bizim içi mutluluk ve hüznü bir arada yaşadığımız bir dönem. Bu vesile ile buradan bir kez daha Uğur Mumcu’yu Ali Gaffar Okkan’ı, İsmail Cem’i rahmetle anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun inşallah.” 

“NE SÖZ VERDİYSEK YAPIYORUZ” 
 
 
Yüksel, şunları kaydetti:
“Bizim için çok önemli olan bir günde hem spor kompleksimizin temelini atmanın gururunu yaşarken, hem de Tekirdağ’ımıza uzun yıllardır hizmet eden ve beraber çalışmaktan mutluluk duyduğum kıymetli vekilimiz Sayın İlhami Özcan Aygun’un bugün doğum günü. Değerli vekilimize Tekirdağ’ımıza hizmet yolunda nice sağlıklı uzun ömürler diliyor; doğum gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Göreve geldiğimiz günden bu yana hem alt yapı ve üst yapı projelerini hayata geçirirken bir yandan da sosyal belediyeciliğin öncüsü olarak kültürel faaliyetlerimizi katlanarak artırdık. Vatandaşımıza her ne söz verdiysek bunları bir bir hayata geçirmenin de haklı gururunu yaşıyoruz.” 
 
“6 AYDA 6 BÜYÜK PROJE TAMAMLADIK”
 
Yüksel, 6 ayda 6 büyük projenin açılışını duyurduklarını belirterek, şu bilgileri verdi:
 “2 yıldan bu yana kent turizmine büyük katkısı olduğunu görmeye başladığımız Ergene Belediyesi Atatürk Evimiz, bölgemizde ailelerin gönül rahatlığı ile tercih ettiği Ergene Göl Restoranımız ve Velimeşe Gölet Kafemizi açtık. Tarih bilincinin genç yaşlı tüm vatandaşlarımızda oluşması için iki büyük mahallemizin merkezinde açılışını gerçekleştirdiğimiz Seyit Onbaşı Parkı ve Kitap Kafemizi halkımızın hizmetine sunduk. Yeni evlenecek çiftlerimizin ihtiyaçlarını gözeterek hayata geçirdiğimiz Esenler Çok Amaçlı Salonumuz, sporu ve sporcuyu her daim destekleyen bir belediye olarak Vakıflar 19 Mayıs Gençlik Stadımızı değerli Ergeneli hemşerilerimizin kullanımına sunduk. Son olarak Ulaş Mahallesi Ömer Şakar Parkını hizmete alırken, kent turizmi ve tarımsal gelişime katkısı olan Ergene Belediyesi 3. Lavanta Tarla Günleri ile lavanta hasadımızı gerçekleştirdik. Bunun yanında aynı alanda çilek tarlamızı hizmete alarak ülkemizin dört bir tarafından vatandaşlarımızın rağbet gösterdiği çilek kafemizde misafirlerimize doğa ile bütünleşik çilek ve lavanta kokuları içerisinde kahvaltı edebilmelerini sağladık. Vadettiğimiz ve kısa sürede hayata geçirdiğimiz tüm bu projelerimizin yanında birçok daha güzel projeyi ergenemizde hayata geçireceğiz.”
 
Yüksel, şu ifadeleri kullandı: 
“Ergene’mizde başı ağrıyanın, darda kalmışın, yaşlılık ve engelleri sebebiyle sosyal hayatın içine dahil olamayan vatandaşlarımızın da derdi ile dertlenerek onlara dokunan sosyal bir belediye olduğumuzu bildirmek istiyorum. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılını yaşadığımız bu senede her mahallemizde sözünü verdiğimiz projeleri bir bir hayata geçireceğiz. Düğün salonlarından meydan projelerine, kooperatif binalarından spor sahalarına, sahada omuz omuza çalıştığımız muhtarlarımızın binalarından sağlık ocaklarına kadar birçok alandaki yatırımlarımızı siz saygıdeğer Ergene halkı ile hayata geçireceğiz. Geçtiğimiz yıl yine buradan 30 Ağustos’ta sizlerle bir müjdeyi paylaşmıştım. Yaklaşık iki senedir her gün 100’ün üzerinde aileye ulaştırdığımız sıcak yemek hizmetimizi daha rahat koşullarda gerçekleştirebilmek amacıyla; göreve gelmeden önce sözünü verdiğimiz Ergene Aşevi, Yaşlı ve Engelli Merkezimizin yapımını yine Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte gerçekleştirdik. Bu projemizin de vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” 

“Ergene kurtarılsın” çağrısı “Ergene kurtarılsın” çağrısı

SPOR KLÜPLERİNE 2 MİLYON LİRA NAKDİ YARDIM
 
 Göreve geldikleri günden bu yana 10 yıllık zamanda  alt yapı projelerinden üst yapı yatırımlarına pek çok çalışma yaptıklarını vurgulayan Yüksel, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Özellikle bugün temelini atacağımız Ergene Spor Kompleksimiz ile beraber yeni dönemde sözünü verdiğimiz semt sahaları ile yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyerek hayata geçirdiğimiz Vakıflar Spor Kompleksimizin benzerini yine Esenler ve Kırkgöz mahallelerimizin ortak kullanabileceği modern spor tesisleri inşa edeceğiz. Sporun ve sporcunun daima yanında olan bir belediye olarak bugüne kadar tüm amatör spor kulüplerine nakdi 2 milyon yine aynı oranda malzeme yardımını gerçekleştirdik. Bireysel branşlarda faaliyet gösteren sporcularımıza yönetmelikler dahilinde ödül ve malzeme desteklerini sürdürüyoruz. Spor kompleksimizin şimdiden vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah en yakın zamanda açılışını yine hep beraber yapacağımız günü sabırsızlıkla bekliyorum.”

FIBA STANDARTLARINA UYGUN OLACAK
 
 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yüksel Özdal, Ergene Spor Kompleksi ile ilgili katılımcılara teknik bilgiler vererek, “Yapımına başlanacak ve toplam inşaat alanı 2 bin 24 metrekare olan tesis, 500 kişilik seyirci kapasitesine sahip olacak. FIBA standartlarına uygun olarak inşa edilecek. Ergene Spor Kompleksi bünyesinde hentbol, basketbol ve voleybol sahası bulunacak. Kadın - erkek soyunma, duş ve tuvalet alanları yer alacak. Proje çerçevesinde hakem odaları, basın odası ve ilk yardım odası gibi alanlar da olacak” diye konuştu.
Törende Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun ve Kadir Albayrak da  konuşma yaptı. Ardından spor kompleksinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Kaynak: Özge Ebecek