Vali Soytürk mesajında, Kurtuluş Savaşı yıllarında ülkenin dört bir yanında onurlu mücadeleler verilerek şanlı destanlar yazıldığını belirtti. 

“Memurin Faslı” Tekirdağ’da sahnelendi “Memurin Faslı” Tekirdağ’da sahnelendi

Milli Mücadele döneminde gencinden, yaşlısına, kadınından, erkeğine her kesimden insanının maddi ve manevi her
türlü fedakarlığı yaparak, tüm varlığını ortaya koyarak vatan savunmasında mücadele ettiğini aktaran Soytürk, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde türlü zorluklar içerisinde yürütülen bu mücadele, 30 Ağustos 1922’de Başkomutanlık Meydan Muharebesi’yle zaferle sonuçlanmıştır. Kazanılan bu şanlı zaferler sayesinde işgal altındaki diğer topraklarımız da
kurtarılmıştır” ifadelerini kullandı. 

 Kurtarılan topraklardan birinin de Misak-ı Milli sınırları içerinde yer alan Üç Kemaller Diyarı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Yahya Kemal Beyatlı’nın, Namık Kemal’in diyarı Marmara’nın incisi Tekirdağ olduğunu aktaran Soytürk, şunları kaydetti:
“Bu anlamlı gün, birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek, milli dayanışma ve sevincini bizlere bir kez daha yaşatmaktadır. Ne mutlu ki, geçen yüzyılımızın başında istiklal mücadelesini zaferle sonuçlandıran milletimiz, bugün de el ele vererek istikbal mücadelesini başarıyla sürdürüyor. İnanıyorum ki, milli ruh ve şuurumuza sahip çıktıkça, yüreklerimizdeki vatan
sevgisi ve aidiyeti daim oldukça, ülkemize yöneltilen her türlü tehdit sonuçsuz
kalacak; insanlarımız bu topraklar üzerinde ebediyen özgür ve huzurlu yaşayacaktır. Kutsal vatan topraklarımızın her bir karışı için kahramanlıkla mücadele vererek milletimiz için göğsünü siper etmiş tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve dualarla yad ediyor, Allah’tan milletimize bir daha o günleri yaşatmaması duası ile Tekirdağ’ımızın Kurtuluş Günü’nü kutluyorum.”

Kaynak: Özge Ebecek