Vali Soytürk’ten Yılmaz’a ziyaret Vali Soytürk’ten Yılmaz’a ziyaret

Tüm illerde yapılan “Bağımlılıkla Mücadele Panelleri” etkinliklerinde temel amaç bağımlılıkla mücadele kapsamında sorunların belirlenmesi, çözüm önerilerinin tartışılması, panelistlerin tecrübe ve bilgilerini paylaşması, ülkemizde yürütülen çalışmaların kamuoyuna aktarılmasıdır. Bağımlılıklarla mücadele konusunda toplum bilincini ve farkındalığını artırmak hedefiyle Tekirdağ’da bulunan Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Vali Soytürk’ün yanı sıra Vali Yardımcısı Asalet Karabulut, Muratlı Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Hayrabolu Kaymakamı Eyüp Fırat, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ahmet Çetin, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, kurum personelleri ve vatandaşlar katıldı.
Sağlık Bakanlığı koordinesinde toplanan Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulunca alınan karar gereği 81 İl ve 922 İlçede toplumun çeşitli kesimlerinin katılımıyla düzenlenen panelin  Tekirdağ’da gerçekleştirilen ayağında açılış konuşması İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan tarafından gerçekleştirildi.
Ardından konuşan Vali Soytürk; “Uyuşturucu ile ilgili bütün kurumlarımız çalışıyor, emniyetimiz, jandarmamız, sağlık teşkilatımız, sivil toplum örgütleri bir çok kişi çalışıyor ama ne kadar çok koordineli olursak o kadar verimli olacağını düşünüyorum. Bugün bahsedilecek olan konuyu çok önemsiyorum. Bir tanesi internet bağımlılığı buna tablet diyebiliriz, telefon diyebiliriz. Bunun illa çocuklarla alakası yok, biz yetişkinler için de geçerli. Şöyle bir bakarsak, bir çoğumuzun üç aşağı beş yukarı bağımlı olduğunu göreceğiz. Bunun çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili önemli politikalar belirlenmeli ve uygulanmalı diye düşünüyorum. Covid dönemi yoğun çalıştığımız, yoğun gayret gösterdiğimiz bir dönemdi. Aynı gayreti tütüne de gösterirsek insanlarımız hayatta kalır, değerlerimiz hayatta kalır diye düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.
Bağımlılığın önlenmesi, önlenememesi halinde tedavi ve rehabilitasyon çalışmalarının ivedilikle yerine getirilmesi hakkında gerçekleştirilen panelde akademisyenler de bağımlılıklar ve zararları konusunda katılımcıları bilgilendirdiler.

Kaynak: Haber Merkezi