Orman yangınlarına karşı dron destekli denetim Orman yangınlarına karşı dron destekli denetim

Edirne Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğünde görevli Narkorehber/Narkolog Hakan Yılmaz tarafından verilen “Bağımlılıkla Mücadele” konferansına, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Aslı Araboğlu ve Doç. Dr. Şahin Kılıç, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Hakan Yılmaz, konferansta yaptığı konuşmada, uyuşturucunun sosyolojik, fiziksel ve ekonomik olarak kişileri zayıf düşürdüğünü ve özellikle toplumun teminatı olan genç nesilleri tehdit ederek geleceğe zarar verdiğini belirtti. 
Uyuşturucunun terör örgütleri ve diğer suç örgütleri için de önemli bir finans kaynağı olduğunu vurgulayan  Yılmaz, gençlerin de katkıları ile güçlendirilmiş bir bağımlılıkla mücadelenin köklü başarılara imza atılması adına gerekli olduğunu ifade etti.

 Yılmaz, uyuşturucu maddelerin gençlere yönelttiği tehdit hakkında genel bir fikir uyandırması amacıyla 2019 yılında üniversite öğrencileri arasında düzenlenen kısa film yarışmasında birinci olan “İki Ekmek” adlı kısa film gösterimine de yer verdi. 
Konferansta öğrencilere ilk ve son test olmak üzere interaktif anket uygulaması da yaparak, öğrencilerin konferansa aktif olarak katılımı sağlandı.
 Uyuşturucu suçlarının önüne geçmek, suçu tüm delilleri ile ortaya çıkarmak, suçluları adalete teslim etmek, vatandaşların elektronik ortamda seri bir şekilde bildirimde bulunmasını sağlamak amacıyla, tamamen yerli olarak geliştirilen UYUMA (Uyuşturucuyla Mücadele Uygulaması) hakkında bilgi veren Hakan Yılmaz, katılımcılardan söz konusu uygulamayı telefonlarına indirmelerini isteyerek uygulamayla nasıl bildirimde bulunacaklarını açıkladı.

Kaynak: Haber Merkezi