Kalp rahatsızlığı nedeniyle Tekirdağ İ. Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesine gelen 84 yaşında ki Zihniye Günel ve 86 yaşında ki bir hastanın kalp kapakları ameliyatsız bir şekilde değiştirildi. Doktorların TAVİ olarak adlandırdığı bu yöntemle genel anestezi almayan kalp hastalarının ameliyatla göğüs kafesi açılmıyor. Hastaların kasığında bulunan atar damardan kalbe ulaşan doktorlar, açık ameliyat yapmadan kalp kapağını yenilediler. Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Lütfi Çağtay Onar, bu tekniğin daha çok ameliyata girmesi riskli hastalarda uygulandığını belirtti. Bu yıl içerisinde 20 hastaya TAVİ tedavisi uygulandığı öğrenildi.

AÇIK AMELİYATA GÖRE DAHA RİSKSİZ

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Lütfi Çağatay Onar yaptığı açıklamada, “Bu yöntem aort kapak darlıklarında ve aort kapak patolojilerinde ameliyat için çok yüksek riskli olarak kabul ettiğimiz hastalarda ameliyata alternatif olarak ortaya çıkan sonrasında ameliyattan doğacak riskin minimalize edilmesi neticesinde ameliyata göre daha üstün yönleri olması dolayısıyla tercih edilen bir kapak değişim yöntemi. Biz klasik yöntemle aort kapağına ulaşabilmek için suni kalp akciğer makinesine hastamızı bağlayıp sonrasında göğüs bölgesini açarak ameliyat ediyoruz. Ancak TAVI yönteminde kasık atar damarından girerek kapağın içerisinde yeni bir kapak takılması suretiyle daha düşük riskli, hasta açısından daha konforlu bir şekilde bu kapak ameliyatlarını gerçekleştirebiliyoruz” dedi. 

İLK OLARAK DANİMARKA’DA DENENDİ

Başhekim Onar açıklamasının devamında, “Aslında çok eski bir deneysel yönteme dayanan bir süreçtir. İlk defa Danimarkalı bir kardiyolog tarafından 1989 yılında denenmiş. Bir stendin içerisinde biyolojik kapak konularak, elde edilmiş bu materyalin aort bölgesine konulmasıyla hayvan deneylerine başlanmış. Ama günümüzde klinik pratiğinde uygulanması 2000’li yılların başında, sonrasında yaygınlık kazanması da 2020’li yılların başında tekabül ediyor. Tekirdağ Şehir Hastanesi olarak kuruluşumuzun açılışından bu yana TAVİ yöntemiyle  20 kadar ameliyatı yapıldı.  Hastalarımızla ilgili klinik sonuçlar gayet iyi. Trakya Bölgesindeki kamu hastanelerinden sadece Tekirdağ Şehir Hastanesinde bu işlem uygulanıyor. Hastalarımızı ameliyat öncesinde geniş tetkiklerle süreçleri inceliyoruz. Tabi prosedür için en uygun hastanın seçilmesi gerekiyor. Birçok düşük riskli hastada halen klasik yöntemler aort kapağı klasik yöntemle ya mini sternotomiyadasternotomi yöntemlerle kapak deplasmanı işlemi yapılabilirken, TAVİ için seçilmiş hastalarda yüksek riskli, yaşı ileri, daha evvel koroner, bypass ameliyatı olmuş hastalarda bu kapak değişimi yöntemiyle son derece düşük riskli hastalarımızı 2 gün içerisinde taburcu edecek kıvama getirebiliyoruz” dedi. 

AMELİYATA GİRMESİ RİSKLİ HASTALARA UYGULANAN BİR TEDAVİ YÖNTEMİ

Başhekim Onar, 2 hastayı ameliyat ettiklerini ifade ederek, “Bugünkü hastalarımızdan ilki 86 yaşında daha önce bypass ameliyatı olmuş, atardamar sisteminde çok ciddi kireçlenmeleri vardı. Bunun dışında geçirmiş olduğu bir felci vardı. Riskli gördüğümüz için bu hastada da TAVİ yöntemini tercih ettik. İkinci hastamızda yine 84 yaşında bu hastamızda da daha önce geçirmiş olduğu bir kalp ameliyatı var. Kalbin kasılma kuvvetinde şiddetli bir biçimde azalma olduğu için TAVİ Yöntemini tercih ettik” diyerek her iki her şeyin yolunda gitmesi durumunda her iki hastayı da taburcu edeceklerini ifade etti.    

Macar gazeteciler atalarının izini sürdü Macar gazeteciler atalarının izini sürdü

TEKİRDAĞ’DA 2 YILDIR BU İŞLEM YAPILIYOR

Ameliyata katılan doktorlardan Kubilay Erselcan yaptığı açıklamada, “Aort kapak değişimi, genellikle yaşlı hastalarda gereken bir işlem. Yaşlı hasta oldukları için ek hastalıkları da fazla oluyor. Klasik cerrahi için riskleri kabul edilebilir düzeyin üzerinde olduğu için o yüzden böyle bir yöntem geliştirildi. Şu anda neredeyse aort kapak dar olan hastalarda altın standart hale geldi. Bizim merkezimizde de 2 yıldır bu işlemi yapıyoruz. Sonuçlarımız gayet başarılı” dedi.

Ameliyata katılan doktorlardan Şahin Topuz ise açıklamasında, 2 yıldır Tekirdağ Şehir Hastanesinde bu işlemi yaptıklarını ifade ederek, başarılı sonuçlar aldıklarını ifade etti. 

Ameliyatı tamamlandıktan sonra servise alınan 84 yaşındaki hasta Zihniye Günel’in oğlu Mümin Günel de yaptığı açıklamada, ameliyatın son derece başarılı geçtiğini ifade ederek, “Annemin aort damarı daralması problemi vardı. Kendisi Kırklareli’de ikamet ediyor, buraya geldik. Doktorlarımızla görüştükten sonra, dolayısıyla ileri yaşta ki bir hastaya TAVİ işlemi uygulanmasının biraz hem ince hem de risksiz olabileceğini bu işlemi yapabileceklerini belirttiler. TAVİ İşlemi güzel hatta umduklarından da daha güzel bir şekilde uygulandığını söylediler.  Hocalarımızı yürekten tebrik ediyorum” dedi. 

bf5ecc5d-eb50-4b9a-b31d-03e585c10ab9 (1)

Kaynak: Özge Ebecek