İlk tören Marmaracık Mahallesi’nde yer alan Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirildi. Ergene Belediye Başkanlığına ait çelengin Belediye Başkanı Rasim Yüksel tarafından Atatürk Anıtı’na sunulması ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Ergene Kaymakamı Kadir Duman, Ergene Garnizon Komutanı Piyade Albay Bülent Kasım, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, belediye başkan yardımcıları, siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri ve daire amirleri, muhtarlar, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla düzenlenen törenin ardından Marmaracık Düğün Salonu’ndaki kutlama programına geçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın seslendirilmesi ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel yaptı.
Yüksel, şunları kaydetti:

“Milli birlik ve beraberliğe eskisinden daha çok ihtiyacımız olan bugünlerde, bir önemli gün olan 1 Kasım Ergene’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yılının coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Milli bayramlarımızda olduğu kadar, 1. Dünya Savaşı’nda Anadolu ve Trakya’nın dört bir yanında işgal edilen topraklarımızı Kurtuluş Savaşı neticesinde düşmanların elinden kurtardığımız günleri de yurdumuzun her yerinde coşku ile kurtuluş günü etkinliklerinde kutlamaktayız. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde topyekun yüce Türk milletinin irade ve kahramanlığı ile kurtuluş savaşı kazanılmış, bunun neticesinde 1 Kasım 1922 tarihinde işgalci Yunan ordusu Trakya’dan çekilmiştir. Ergene ilçemiz de yüzyıllardır olduğu gibi hak ettiği sahiplerine yüce Türk milletine geri kazandırılmıştır” dedi.

Yüksel konuşmasını şöyle sürdürdü: “ ‘Gerekli olmadıkça savaş bir insanlık suçudur’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün düsturu ile yurtta sulh cihanda sulh ilkesinde buluşarak Ergene’mizde bizler de her işimizde barışçıl bir politika ve tutum izliyoruz. Bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev, destansı mücadeleler sonucunda bize emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve devrimlerini koruyup, kollamak iç ve dış tehditlere karşı uyanık olmaktır. Bu inançla yerel yönetimler olarak bizler de üzerimize düşen görevi yerine getirirken, Türkiye’nin dört bir yanından gelerek büyük bir mozaik oluşturan hemşehrilerimizle birlikte durmadan yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz. Milli duyguların yoğun olarak yaşandığı bugünlerde bir kez daha Ergene’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılını kutluyorum. Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyorum.”

Rasim Yüksel aday adaylığını açıkladı Rasim Yüksel aday adaylığını açıkladı

Başkan Yüksel’in konuşmasının ardından öğrencilerin şiirler okuyarak halk oyunları gösterileri sunduğu programda öğretmenler korosu da müzik dinletisi sundu.

Kaynak: İlkay Danacılar