Demokrasi Meydanı’nda Ergene Kaymakamlığı, Ergene Garnizon Komutanlığı ve Ergene Belediyesi tarafından Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenler, Ergene Kaymakamlığında tebrikatların kabulü ile sürdü.

Daha sonra Ergene Kaymakamı Mehmet Emin Taşçı, Ergene Garnizon Komutanı P. Alb. Bülent Kasım ve Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın kutlanacağı Demokrasi Meydanı’na geçtiler.

30 Ağustos Zafer Bayramı Ergene’de günün anlam ve önemini belirten şiir ve konuşmaların ardından halk oyunları gösterileri ve tören geçişi ile son buldu. 

Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, 30 Ağustos Zafer Bayramı’na ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“26 Ağustos 1922 tarihinde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlandığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yılını kutlamanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Büyük fedakarlıklarla kazanılmış bu vatan ve bağımsızlığımız, bugün bizlerin de aynı hassasiyetle koruma yükümlülüğümüz, bizlere büyük görevler yüklemektedir. Vatanımıza, birliğimize ve dirliğimize kastetmeye yeltenenler milletimizin cesareti ve mücadelesi karşısında hiçbir zaman başarılı olamayacaklardır. Milli Mücadele’mizdeki ruh, ülke ve millet sevgisi ile dayanışma ve birlik anlayışı, bizim için yol gösterici olmaya devam edecek, birliğimizi ve dirliğimizi bozmaya çalışanları her zaman alt edecektir. Tüm Tekirdağlı ve Ergeneli hemşehrilerimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu zafer yolunda canlarını feda eden kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Muhabir: Hilal Baran  

Editör: Trakya Gazetesi