NKÜ Çanakkale şehitliğini gezdi NKÜ Çanakkale şehitliğini gezdi

Nurten Yontar, yaptığı yazılı açıklamada, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi öğrencileri tarafından, KYK'lerdeki sorumsuzlukları protesto etmek amacıyla düzenlenen eyleme katıldığını belirtti.  
Türkiye'nin dört bir yanından KYK'lerdeki tedbirsizlikler ve sorumsuzlukların gün yüzüne çıktığını aktaran Yontar, “Artık bir can daha kaybetmeye tahammülümüz yok" ifadelerini kullandı. 

NKÜ’lü öğrencilerin geçen hafta Aydın KYK Kız Yurdu’nda yaşanan ve Zeren Ertaş'ın ölümüyle sonuçlanan asansör kazasına ilişkin protesto düzenlediğini anlatan Yontar, şunları kaydetti: 
 “Sloganların atıldığı protestoda 81 ilde yaşanan KYK sorunları da gündeme getirildi. Hepimizin bildiği üzere geçtiğimiz haftalarda Türkiye gündemini derinden sarsan bir olay yaşadık. Aydın KYK Kız Yurdu’nda bir öğrenci asansöre sıkışarak vefat etti. O asansörün her zaman arızalı olduğu ve yurt idaresini bildirildiği fakat yurt idaresinin sorumsuzca davranarak, asansörü tamir ettirmediği de ortaya çıktı. Aynı durum geçtiğimiz günlerde Ordu, Çorum illerimizde de yaşandı. Kısacası bu olay diğer olayların perdelenmemesi gerektiğini gözler önüne serdi ve 81 il KYK'larda asansör kazaları gündeme gelmeye başladı. Bizler de bu ihmalsizliğe, sorumsuzluğa, tedbirsizliği dur demek için Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi öğrencilerinin düzenlediği protestoya katıldık. Hayatını kaybeden Zeren Ertaş'ı andık. Bizlerin talebi şudur:  KYK idareleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sürekli denetlenmeli ve kontrol edilmeli. Bu sorumsuzluk, bu aymazlık son bulmalı. Bir can daha kaybetmeye tahammülümüz yok."

Kaynak: Özge Ebecek