Vali Soytürk yemekte gazilerle buluştu Vali Soytürk yemekte gazilerle buluştu

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından milyonlarca vatandaş emeklilik hakkına kavuştu. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanların yararlanabildiği EYT düzenlemesinden 1999 öncesi staj ve çıraklık sigortası başlatılanlar yararlanamadı.
CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar,  TBMM’de yaptığı konuşmada, staj ve çıraklık sigortası mağdurlarına destek verdi. 
Yontar, şu ifadeleri kullandı:
“Bugün ülkemizde stajyer ve çırak olarak çalışma hayatında bulunan yaklaşık 1,5 milyon kişi vardır. Stajyer ve çırakların ilk işe başlama tarihi emeklilikte başlangıç olarak kabul edilmediği için, stajyer ve çırakların emeklilik tarihi uzamaktadır. Ayrıca geriye dönük borçlanma hakkının da tanınmaması, mağduriyeti bir kat daha artırmaktadır. Bunlar 8 Eylül 1999 tarihi öncesi sigortalı olmaları durumunda hem EYT mağduru hem de ilk işe başlangıçları sigorta başlangıcı olarak kabul edilmediğinden, emeklilik ve kademeli emeklilik sistemi marifetiyle ikinci kez mağdur oluyorlar. Yapılacak bir düzenlemeyle stajyer ve çırakların ilk işe başlama tarihleri sigorta başlangıcı olarak kabul edilmeli ve arkadaşlarımızın sorunları çözülmelidir.

Kaynak: Özge Ebecek