15 Temmuz etkinlikleri belli oldu 15 Temmuz etkinlikleri belli oldu

Yontar, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğünden kaymakamlıklara gönderilen yazı ile 108 okula manevi danışman adı altında imam atanmasına ilişkin değerlendirmede bulundu. 
Öğretmenlerin yıllardır atama beklediğini belirten Yontar,  şöyle devam etti:
“Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğünden kaymakamlıklara gönderilen yazıyla 158 okula manevi danışman adı altında imam atandı. Aynı yazı başka illerin müdürlüklerinden de okullara gönderildi. Tam da PISA raporlarında okullarda okuduğunu anlama yeterliliğinde son sırada olduğumuz ortaya çıkmışken, her 100 öğrenciden 20'sinin sınıfa aç girdiği OECD raporlarında yazılmışken okula manevi danışman atamak nasıl bir zihniyetin ürünü, nasıl bir cehalettir?  Bunun yanı sıra, örgün eğitimle ilgili bunca sorun dururken bakanlığınız nelerle uğraşıyor.”
Yontar, şu değerlendirmelerde bulundu:
“15-29 yaş arası eğitimde veya öğretimde olmayan gençlerin oranı yüzde 28,7 iken, erkek çocuklarının yüzde 76,2’si ve kızların yüzde 79,6’sı ancak ortaöğretimi tamamlarken, 
örgün öğretimdeki ilkokul, ortaokul ve ortaöğretimdeki her 100 çocuktan 9,1’i okulu terk etmişken, siz nelerle uğraşıyorsunuz. Her gün akran zorbalığının, madde bağımlılığının ve istismarların yaşandığı okullarımıza rehber öğretmen atamıyorsunuz; 25 bin rehber öğretmen atama bekliyor ama siz bunun yerine imam atıyorsunuz. Ne dinle ilginiz var, ne bilimle, ne fen ile ne de çocuklarla. Siz ve bu köhne anlayışınız gitmeden öğrenciler karanlıktan, eğitim sistemi bozulmaktan kurtulamayacak.”

Kaynak: Özge Ebecek