Yontar’dan Şevki Yılmaz’ın sözlerine tepki Yontar’dan Şevki Yılmaz’ın sözlerine tepki

Yontar mesajında, 5 Aralık 1934’te Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı veren yasanın kabulünün, Türkiye’de her yıl “Kadın Hakları Günü” olarak kutlandığını, bu hakkın verilişinin 89. yıl dönümünü de hep birlikte gururla kutladıklarını belirtti. 
Yontar mesajında şu ifadeleri kullandı:
"Atatürk ‘Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse, ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkân, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur’ diyerek Türk kadınının sosyal ve kültürel alanda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasının önünü açmıştır. Bugün bütün engellemelere rağmen birçok alanda büyük başarılara imza atan kadınlarımızın sayısının hızla artıyor olması Atatürk'ün bize bıraktığı en büyük miraslardan birisidir. 
Her zorluğa rağmen laik, demokratik, kalkınmış, Atatürk ilke ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlı,eşitlik ilkesini kendisine düstur edinmiş hızla ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinde ve geleceğinde kadınlarımızın yerinin büyük olduğu bilinciyle; fedakârlığın ve sevginin ana kaynağı olan kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü'nü yürekten kutluyorum. Biz kadınlara en büyük armağanı veren Mustafa Kemal Atatürk'e ve silah arkadaşlarına rahmet diliyorum."

Kaynak: Özge Ebecek