TEFSAD’dan kültür sanat etkinlikleri TEFSAD’dan kültür sanat etkinlikleri

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, TBMM’da yaptığı konuşmasına, “Anneler Günü yaklaşıyor. Bu vesileyle Meclis kürsüsünden başta Ulu Önder'imiz Mustafa Kemal Atatürk'ün değerli annesi Zübeyde Hanım olmak üzere annemin, tüm annelerimizin, anne adaylarımızın Anneler Günü'nü kutluyor, ebediyete intikal etmiş olan tüm annelerimize Allah'tan rahmet diliyorum” sözleriyle başladı. 

SGK'nin verilerine göre Türkiye’de 16 milyon emekli olduğunu fakat maaşların ne yazık ki insan onuruna yaraşacak bir gelir düzeyinden çok uzakta olduğunu aktaran Yontar, “Hayat pahalılığını, yüksek enflasyonu, artan kiraları ve paramızın aşırı değer kaybetmesini bütün emeklilerimiz yakından hissetmektedir” dedi. 

Yontar, şunları kaydetti:
 “4 kişilik bir ailenin beslenebilmesi için aylık sadece gıda harcaması -TÜRK-İŞ Nisan 2024'e göre- 17.725 lira olmuş, asgari ücreti geçmiş durumda; yoksulluk sınırı ise 57.736 liradır. 
Buna karşılık emekliler 10 bin lira almakta ve AKP iktidarı hala bu emekli maaşında ısrar etmektedir. Yüksek enflasyon dört ayda maaşları eritti, kuşa çevirdi, 10 bin lira 8.200 liraya indi. Peki, bu durum karşısında AKP Hükûmeti ne yapıyor?  Tabii ki üç maymunu oynuyor. Emeklinin çığlığını duymuyor, emeklinin halini görmek istemiyor, söylenen ve yaşanan gerçekleri de bilmek istemiyor; gözlerinizi, kulaklarınızı ve ağzınızı kapatmış durumdasınız, sadece tek adama yaranmak için burada el kaldırmaktasınız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak emekli ücretlerinin asgari ücrete eşit olması için verdiğimiz tüm önergeler AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.”

MİTİNGE DAVET ETTİ

Nurten Yontar, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bugün yüksek fiyatlar nedeniyle kahveye gitmekten korkan emekli parklarda, alışveriş merkezleri önünde oturmakta, bir çay ısmarlayacağım arkadaşıma diye yolunu değiştirmekte. Bunu sizler görmüyor musunuz sayın iktidar milletvekilleri? Önümüz Kurban Bayramı ama maalesef ki ortalama küçükbaş bir hayvanın maliyeti 10 ile 12 bin lira arası. Dini bir vecibe olan kurban kesimi bile sayenizde kesilemez oldu. En kısa zamanda en düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesi, emekli maaşının enflasyona bağlı olarak üç ayda bir artırılması, emeklilerimizin intibak sorununun çözülmesi, her bayramda asgari ücret düzeyinde bir ikramiyenin verilmesi, bankalardan aldıkları promosyonların iyileştirilmesi ve yıllık olarak verilmesi, sağlıkta alınan tüm primlerin kaldırılması, kredi borçlarında kolaylık sağlanması, aile yardımının kesilmeden devam etmesi için herkesin elini taşın altına koymasını istiyoruz.
Şimdi buradan bir davet yapmak istiyorum, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler tüm emeklilerimizi ve onlara destek vermek isteyen herkesi 26 Mayıs Pazar günü Ankara'daki Büyük Emekli Mitingine davet ediyoruz. Örgütlerimizle birlikte orada bizler de emeklilerimizin yanında olacağız. Biz emeklilerimize söz verdik, onların alın terini, göz nurunu, hizmetlerini unutmayacağız.
‘Emeklinin hakkını alırsa Cumhuriyet Halk Partisi alacaktır.’ diyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.”

Kaynak: Haber Merkezi