Tekirdağ’da TMO’nun buğday alımları başlıyor Tekirdağ’da TMO’nun buğday alımları başlıyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi “Sebze Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde üreticilere domates ve kapya biber fidesi dağıttı.
Tekirdağ’da sebze yetiştiricilerinin en önemli ihtiyaçlarından biri; kaliteli, piyasada talep gören ve il şartlarına uygun fide temini. Bu konudaki ihtiyacı karşılamaya yönelik projeler geliştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından fide dağıtımı yapılıyor. 
İhtiyaca yönelik ilk olarak 2022 yılında 125 bin 710 domates fidesi, 66 bin 900 lahana fidesi, 40 bin 50 marul fidesi ve 18 bin 125 brokoli fidesi, 2023 yılında ise 278 bin domates fidesi dağıtımı yapılarak Tekirdağ’da sebze üretiminin artırılması için gerekli çalışmalar yapıldı. 
Tekirdağ’da sebze üreticilerinin desteklenmesi ve tüketicinin ihtiyacı olan taze sebze arzının sağlanması amacıyla Sebze Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Şarköy, Malkara, Hayrabolu, Çorlu, Çerkezköy, Muratlı ve Süleymanpaşa Ziraat Odaları ile protokol yapılarak proje uygulamaya konuldu.
Süleymanpaşa ve Çorlu ilçesindeki fide dağıtım törenlerinde konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Yüksel Özdal, sebze yetiştiriciliğinin geliştirilmesi projesi ile ilgili teknik bilgileri paylaşırken, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un yanı sıra Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt da projenin hayırlı olmasını dilediler ve üreticilere verdiği destekten dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine ve Başkan Yüceer’e teşekkür ettiler.

“ÜRETİCİLERİMİZİN YANINDAYIZ”
Sebze Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Candan Yüceer, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için önemli proje çalışmalarına imza attıklarını belirterek, şunları kaydetti:
 “İlimizde ağırlıklı yetiştiricilik kolları arasında olan tarla bitkisi üretimi ve hayvancılık faaliyetlerinin yanı sıra sebze yetiştiriciliği konusunda da son yıllarda gelişmeler gözlenmektedir. Çiftçilerimizin en önemli ihtiyacı, kaliteli, piyasada talep gören ve ilimiz şartlarına uygun fide teminidir. Bu ihtiyacı karşılamak üzere projemizi başlattık ve üreticilerimize destek olmak için harekete geçtik. Şarköy, Malkara, Hayrabolu, Çorlu, Çerkezköy, Saray, Süleymanpaşa Ziraat Odaları ile protokol yapılarak proje uygulamaya koyuldu. Dağıtımı yapılan fidelerden ortama olarak sofralık domatesten 522 ton, salçalık domatesten 234 ton ve kapya biberden 116 ton verim alınacak. Böylece üreticilere ciddi bir girdi sağlamış olacağız. Her zaman üreticilerimizin yanındayız” dedi.
Proje kapsamında % 70’i Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen toplam 304.500 adet fide 430 kişiye 115.920 adet kapya biber fidesi, 130.200 adet sofralık domates fidesi ve 58.380 adet salçalık domates fidesi dağıtımı yapılacak.

Kaynak: Haber Merkezi