Temeli 2017 yılında atılarak yapımına Çorlu Belediyesi tarafından başlanılan ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan 6900 metrekarelik alana sahip Ünal Baysan Kültür Merkezi’nde, tiyatro salonu ve toplantı salonundan oluşan ve küçük sahne olarak da kullanılacak iki sahne yer alıyor. 
786 kişi kapasiteli tiyatro salonuna sahip merkezde ayrıca çoklu kulis, sanatçı odası, revir, karşılama odası, kokteyl salonu ve fuaye gibi 87 ayrı kısım bulunuyor. 

Tiyatro oyunlarından konserlere, sanat sergilerinden edebiyat etkinliklerine kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Ünal Baysan Kültür Merkezi’nin açılış törenine Çorlu Kaymakamı Murat Eren, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Tekirdağ Baro Başkanı Av. Egemen Gürcün, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları ile temsilcileri, önceki dönem Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, belediye meclis üyeleri, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, muhtarlar, önceki dönem başkanları, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreninde konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yüksel Özdal, Ünal Baysan Kültür Merkezi ile ilgili olarak teknik bilgiler aktardı.
Özdal’ın ardından kürsüye gelen önceki dönem Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, çok heyecanlı olduğunu ve en büyük hayallerinden birinin gerçekleştiğini ifade etti. 

Baysan, şunları kaydetti:
 “Bugün en büyük hayallerimden birinin gerçekleşmiş olmasından dolayı çok mutlu ve gururluyum. Kültür bir ülkenin temel taşıdır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur. Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.’ Sanatçı, yaşadığı ülkenin gelişmesine katkı sunar. İlçemize kazandırılan bu merkez ile kıymetli vatandaşlarımız ülkemizdeki ve dünyadaki tüm gelişmelerden haberdar olacak, birçok sanatsal etkinlik bölgemizin en büyüğü olan bu merkezde icra edilecek. Sizleri çok seviyorum ve bu salonu sizlere emanet ediyorum. İnşallah bu salonda çok güzel etkinliklerde bir arada olacağız. Projenin hayata geçmesindeki emeklerinden dolayı başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ve Çorlu Belediye Başkanımız Ahmet Sarıkurt olmak üzere; emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.” 

Yontar, Çorlu tren kazası davasına ilişkin konuştu: Yontar, Çorlu tren kazası davasına ilişkin konuştu:

“KÜLTÜR SANAT YAŞAMINI ZENGİNLEŞTİRECEK”

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ise Ünal Baysan Kültür Merkezi'ni açmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
 “Büyük bir heyecan ve coşku içinde gerçekleştirdiğimiz bu törenle, Çorlu'muzu Türkiye'nin kültür ve sanat haritasında daha güçlü bir konuma taşıyacak Ünal Baysan Kültür Merkezi'mizi açmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ünal Baysan Kültür Merkezi, Çorlu'nun kültür sanat hayatına yepyeni bir sayfa açacağına inandığım önemli bir proje... Burada düzenlenecek etkinlikler, sanatseverleri bir araya getirecek ve Çorlu'nun kültürel dokusunu daha da zenginleştirecek. İşte bu nedenle, Ünal Baysan Kültür Merkezi'nin sadece bir binadan çok daha fazlası olduğunu unutmamalı, bu merkezi bir kültür hazinesi olarak görmeli ve o şekilde değerlendirmeliyiz.”

Çorlu’nun tarih boyunca kültürel mirasıyla, sanatsal dokusuyla ve misafirperverliğiyle öne çıkan bir ilçe olduğunu aktaran Sarıkurt, şöyle konuştu:
“2019 yılından bu yana kentimize kazandırdığımız Tarihi Çorlu Evi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Atatürk Evi ve Ters Ev projelerimizle kentimizin kültürel dokusunu zenginleştirdik. ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür.’ diyen Ulu Önderimiz Atatürk’ün izinden giderek, kültür-sanat yatırımlarıyla Çorlu’muzun yalnızca bir ticaret kenti olmadığını kanıtladık. Kültürel kimliğini ön plana çıkarmayı hedefledik. Ulu Önderimizin sanata olan sevgisi ışığında bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Ünal Baysan Kültür Merkezi ile birlikte, şehrimiz kültür ve sanatın merkezi olma yolunda çok önemli bir adım daha atmış oldu. 6900 metrekarelik alana inşa edilen kültür merkezimizde, tiyatro salonu ve bir de toplantı salonunda küçük sahne olmak üzere iki sahne yer alıyor. Bodrum, zemin kat ve 1. kattan oluşuyor. 563 koltuk ve 223 balkon koltukları olmak üzere toplamda 786 kişilik dev bir kapasiteye sahip. Çoklu kulis, sanatçı odası, revir, karşılama odası, kokteyl salonu, fuaye gibi toplamda 87 kısımdan oluşuyor.”

Ünal Baysan’dan da bahseden Sarıkurt, sözlerini şöyle tamamladı:
“Sadece bir belediye başkanı değil, Çorlu’ya 4 dönem boyunca başkanlık yapmış örnek bir liderdir. O, her zaman Çorlu'nun daha güzel bir geleceğe sahip olması için çalışmış, çabalamıştır. 9 yıl boyunca birlikte çalıştığım, başkan yardımcılığını yapmış olmaktan onur duyduğum ve kendisinden çok şey öğrendiğim değerli Ünal Başkanıma Çorlu halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca geçmiş dönem belediye meclis üyelerimize de bu merkezin hayata geçirilmesine verdikleri katkı sebebiyle teşekkür ediyorum. Ünal Baysan Kültür Merkezi, 2017 yılında temeli atılan ve ne yazık ki ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar sebebiyle tamamlanması beklenenden daha uzun süren bir proje oldu. Hayata geçirilmesine vesile olan geçmiş dönem belediye başkanımız Ünal Baysan gibi, tamamlanmasına vesile olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Kadir Albayrak’a da bir teşekkür borçluyuz. Belediyecilik anlayışım; sadece altyapıyı değil, kültür ve sanatı da ön planda tutmak oldu. Çorlu'yu daha yaşanabilir bir yer hâline getirmek için göreve geldiğim günden beri var gücümle çalıştım. Çalışmaya da devam edeceğim.”
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da bir konuşma yaparak merkez hakkında bilgiler verdi. 
 
Çorlu Kaymakamı Murat Eren de belediye başkanlığı görevinin oldukça önemli olduğuna vurgu yaparak bir kenti şekillendirirken tüm argümanların en doğru biçimde kullanılması gerektiğini belirtti. 
Konuşmaların ardından Ahmet Sarıkurt tarafından Kadir Albayrak ve önceki dönem Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan’a plaket ve çiçek takdim edildi.
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın sahne aldığı tören, sanatçılar Salih Demirci ve konuk sanatçı Emine Özata’nın seslendirdiği “Rumeli’den 45’likler Konseri” ile son buldu. 
Ünal Baysan Kültür Merkezi giriş ve zemin katında Çorlulu ressamların eserleri ile Atatürk ve Cumhuriyet konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Kaynak: İlkay Danacılar