Sanayi kaynakları daha verimli kullanılacak Sanayi kaynakları daha verimli kullanılacak

Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şubesi üyeleri, Cumhuriyet’in 100. Yılı dolayısıyla kent merkezindeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Şube Başkanı Cavit Kartal, burada yaptığı konuşmada, aziz milletin azim ve cesaretle kutlu bir mücadeleyle inşa ettiği Cumhuriyet’in 100. yılına büyük eşsiz bir gurur ve heyecanla kavuştuklarını söyledi. 
Türk milletinin en güzide ve en muazzam eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yaşında olduğunu belirten Kartal, “Devletimiz, milli egemenliğimiz, milli irademiz, milli bekamız daim olsun. Türkiye Cumhuriyeti ülküsü; adanmışların, irade gösterenlerin ve inançla harekete geçenlerin şuuru ve muazzam mücadelesiyle yükselmiş, kurtarıcı ve kurucu iradenin hür, müstakil, tam bağımsız ve millet egemenliğine dayanan bir devlet yönetimi anlayışıyla kurumsallaşmış, milli egemenliğin ve milli bekanın üzerinde hiçbir otoriteyi tanımadığının tüm cihana gösterildiği bir duruşla perçinlenmiş ve bugünlere gelmiştir” dedi. 
Türkiye Cumhuriyeti’nin mazlum milletlere emsal olan muhteşem bir mücadelenin zafer tacı olduğunu aktaran Kartal, şunları kaydetti:
“Türkiye Cumhuriyeti; Türk milletinin yüksek şuurunun, engin iradesinin, kutlu kudretinin şeref nişanesidir. Türkiye Cumhuriyeti; Türk milletinin 20. yüzyıla mührünü vurduğu Türk mucizesidir. Türk eğitimcileri olarak; Cumhuriyetimizi, tıpkı kuruluş felsefesinde olduğu gibi, ilmin, fennin ve aklın ışığında, demokratik bir izanla daha büyük bir azimle, daha içten bir kararlılıkla ikinci yüzyıla taşıma görev ve sorumluluğunu üstlenecek, milli bekamız için yılmadan mücadele edecek, harici ve dahili tüm tehdit unsurlarını bertaraf edecek nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz.  Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmeyi miras bırakan Başöğretmenimizin izinden, kahraman ecdadımızın emanetini sonsuza dek koruyacak ve daha da güçlendirme azminden geri durmayacağız. Cumhuriyetimizi inşa eden kurtarıcı ve kurucu irade ile Anayasa’mızda anlamını bulan temel değerler ile ve milli irade ile husumeti olan, cumhuriyetimizin birleştirici ve bütünleştirici gücüne bölücülük ve nifak tohumları ekerek zarar vermeye çalışan köhne zihniyetin emellerini dün olduğu gibi bundan sonra da boşa çıkaracağız. Tarih şahit olsun ki; naçiz vücutlarımız bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Cumhuriyetimizi kuran aziz ecdadımız emin olsun ki; onu yükseltecek ve yaşatacak olan ve 21. asrı “Türk Yüzyılı” kılacak olan bizleriz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, fikir ve yol arkadaşlarını, Türk istiklali ve istikbali için muazzam bir mücadele veren şühedayı rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Aziz ruhları şad olsun. Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.”
Açıklamanın ardından Türk bayrağı dağıtıldı.

Kaynak: İlkay Danacılar