Toplantı, UMKC delegasyonunun selamlama ve tanıtım konuşmalarıyla başladı. Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Jeremy Slagoski, yaptığı konuşmada, UMKC delegasyonunu tanıttı. Başkan Yardımcısı ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Jennifer Lundgren ise “UMKC, Kansas City bölgesindeki en büyük, tam akredite üniversite olarak bilinmektedir. Üniversitede çalışan öğretim üyeleri alanlarında öncü konumdadır. Öğrencilere 125'ten fazla akademik alanda öğrenme fırsatı sunulan UMKC’de, çeşitli öğrenci toplulukları, 50 eyaletten ve 85'ten fazla ülkeden gelen uluslararası öğrenci bulunmaktadır. UMKC’nin merkezi bir konumda olması, şehir yaşamı ve enerjisiyle etkileşimde bulunmasına olanak sağlamaktadır. UMKC'nin öğrenci nüfusu 16.000'den fazla olup, bunların 1.400'den fazlası uluslararası öğrenci statüsündedir. Ayrıca, üniversitede Fulbright, Pulitzer ve Guggenheim gibi prestijli ödüller kazanmış 1.200'den fazla öğretim üyesi görev yapmaktadır.” dedi.

Edirne tava ciğeri tadımı yapıldı Edirne tava ciğeri tadımı yapıldı

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesinin genel yapısı ve uluslararası öğrenci profiline dair bilgiler paylaştı. Trakya Üniversitesi'nin 42.500 öğrenciye ev sahipliği yaptığını, üniversitede 4.765 uluslararası öğrencinin bulunduğunu belirtti. Özellikle, Balkan kökenli öğrenci sayısının 3.000 olduğunu vurgulayan Tabakoğlu, ayrıca Trakya Üniversitesinin ve Hastanesinin gün geçtikçe gelişen teknolojik alt yapısı ve akademik ve idari kadrosuyla bulunduğu coğrafyada önemli bir role sahip olduğunu belirtti. 
Rektör Tabakoğlu, dünya genelindeki üniversitelerle işbirliği yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.
Trakya Üniversitesi ile UMKC arasında öğrenci hareketliliği ve sanal değişim fırsatlarının görüşüldüğü toplantıda, özellikle, tıp ve eczacılık fakülteleri öğrencileri için sanal değişim programları ve doğrudan değişim imkânları ele alındı. Ayrıca Trakya Üniversitesi ile UMKC akademisyenleri arasında ortak çalışma alanlarında iş birlikleri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Missouri-Kansas Şehir Üniversitesi ile gerek akademik alanda, gerekse öğrenci değişimi ve iş birlikleri konusunda ortak çalışmalar yürütmekten memnuniyet duyacaklarını belirtti. 
Tabakoğlu, ortak çalışmalar konusunda belirlenen hususların, Jeremy Slagoski'nin nisan ayında Trakya Üniversitesine yapacağı ziyaret esnasında daha netlik kazanacağını ifade etti. Toplantı, iş birliği temennileriyle son buldu.

Kaynak: Haber Merkezi