Milletvekili Ün, yaptığı yazılı açıklamada, çeltik üreticilerinin hasadın başlayıp tamamlanmaya yaklaşmasına rağmen hükümetin henüz bir alım fiyatı açıklamamasından endişeli olduğunu belirtti. 
Hasat ettikleri ürünlere alıcı bulamadıklarını ifade eden üreticilerin bir an önce gerçekçi ve üreticiyi koruyan bir alım fiyatı açıklamasını istediklerini aktaran Ün, “Asli görevi çiftçiyi korumak olan TMO henüz çeltik alım fiyatı açıklamadı. Çiftçimiz son yıllarda artan yüksek maliyetlere karşın düşük fiyat ve arttırılmayan desteklemelerle üretim yapmaya çalışıyor” dedi.
Türkiye’de son 19 yılda üretilen 16 milyon ton çeltiğin %43’ünün Edirne tarafından karşıladığını belirten Ün, şunları kaydetti:
“Bölgemizin ana tarım ürünleri ayçiçeği, buğday ve çeltiktir. Geçen yıl tırtıl zararı yaşayan çiftçimiz bu yıl kuraklık yaşadı. Edirne’miz 2022’de Türkiye’de üretilen 950 bin ton çeltiğin tek başına %40’ından fazlasını karşılamaktadır. Bu yıl geçen yıla göre yaklaşık %8 azalarak Türkiye çapında 875 bin ton çeltik üretimi beklenmektedir. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin yaşandığı bir dünyada üstüne yaşanan ekonomik krizler ve savaşlar çeltik üretiminin artırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.”
Çeltik üreticisinin prim desteğinin 16 yıldır kiloda 10 kuruş olduğunu hatırlatan Ün şunları söyledi:
 “Çeltik üreticisi Türkiye’de en uzun süredir
desteklenmeyen kesimdir. Çiftçimiz desteklemezsek ülkeyi ithalata mahkum ederiz. AKP döneminde 3 milyon ton çeltik, 3,5 milyon tonda pirinç ithal edildi. Bu ithalata toplam 3,2 milyar dolar ödedik. Üstüne yetmezmiş gibi Cumhuriyet’in 100’üncü yılında ilk sekiz ayda 476 bin ton pirinç ithalatı ile Cumhuriyet döneminin ithalat rekorunu kırdık. Bu kadar ithalatı değil sekiz ayda bir takvim yılında yaptığımız bir yıl tarihimizde yok. Yazık değil mi? Ülke çiftçisini 16 yıldır desteklemeyen AKP, hala çiftçimizi korumak için alım fiyatı açıklamadı. 16 yıldır çeltikte destekleme primi 10 kuruş. Zamlara dolara endeksleyen iktidar destekleme primini dolara endekslemiş olsaydı şimdi 2 lira 20 kuruş olacaktı. İşte aradaki farklar çiftçinin cebinden çalınan, rantçıların cebine aktarılan paralardır. Destekleme primi de derhal artırılmalıdır. Diğer yandan aradan geçen zamana rağmen henüz bir fiyat açıklanmaması, çiftçimizi memnun etmek bir yana maliyetlerini bile karşılamayacak bir fiyatın açıklanacağından bizi endişelendiriyor. Aynen, mısırda, şeker pancarında olduğu gibi alım fiyatı değil hayal kırıklığı diyeceğimiz bir rakamı sosyal medyadan duyuracaklar.”

Editör: Trakya Gazetesi