Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’ın yol sorununu, soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Abdulkadir Uraloğlu tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Aygun, “Yıllar geçiyor yollar bitmiyor. Tekirdağ’ın yollarını yine mi öteleyeceksiniz?” dedi. 

Aygun, önergesinde, “Tekirdağ-İstanbul yolunun (D 567)  Çorlu ilçesi Yenice Mahallesi Şerefli mevkii, Süleymanpaşa ilçesi Beyazköy mevkii, Marmaraereğlisi Yeni Çifttik Mahallesi mevkii, Marmaraereğlisi ilçesinden geçerken yol üzerinde bulunan ışıklar ile Marmaraereğlisi ilçesi Sultanköy Mahallesi mevkii ve Silivri’nin Gümüşyaka Mahallesi mevkiinde trafik ışıklarının olduğu bölgelerde aşırı derecede trafik yoğunluğu ve yaya vatandaşların saatlerce süren bekleyişi söz konusu olmaktadır” ifadelerini kullandı. 

Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

1. Söz konusu güzergahlarda yayalar için üst geçit ve araçların trafik yoğunluğunu çözecek Dal-Çık Projesi’ni gündeme almayı ve 2024 Yatırım Programı’na dahil etmeyi düşünüyor musunuz?
 
2. Şarköy’ü İpsala Sınır Kapısı ile İstanbul Avrupa E-84  (D110) kara yoluna bağlayan 33 kilometrelik duble yolu ne zaman yatırım programına alacaksınız?
 
3. Malkara-Hayrabolu, Hayrabolu-Alpullu için duble yol yapacak ve 2024 yatırım programına alacak mısınız?
 
4. Süleymanpaşa-Muratlı, Muratlı-Büyükkarıştıran kara yolundaki asfaltlama tekniğinden kaynaklanan sıkıntıları giderecek misiniz?
 
5. Süleymanpaşa-Hayrabolu yolu ne zaman bitirilerek, trafiğe açılacak?
 
6. Süleymanpaşa-Hayrabolu yolunda; Banarlı Mahallesi’nde tarımla uğraşan çiftçilerimizin karşıya güvenli bir şekilde geçişini sağlamak üzere altgeçit yapacak mısınız?

Muhabir: Abdullah Yalçın

Editör: Trakya Gazetesi