İlhami Özcan Aygun, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Tekirdağ’da hem derslik hem öğretmen sayısının yetersiz olduğunu belirtti.

Türkiye’de ilkokulda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 18 iken, Tekirdağ’da 19; Türkiye’de ortaokulda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 14 iken Tekirdağ’da 16; Türkiye’de lisede öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 21 iken Tekirdağ’da 26 olduğunu anlatan Aygun, bu adaletsizliğin giderilmesini istedi.

Aygun, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şunları sordu

1) Cumhuriyetimizin 100. yılında Tekirdağ’daki öğretmen açığını giderecek misiniz?

2) Tekirdağ’da ikili öğretime son verilmesi ve çocuklarımızın 50’şer kişilik sınıflarda eğitim görmemesi için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

3) Tekirdağ’daki okullarımız depreme dayanıklılık testinden geçirilmiş midir?

4) Tekirdağ’da depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı çıkarılan okul var mıdır? Eğer varsa bunlar hangileridir?

5) Tekirdağ’da deprem riski olması dolayısıyla kaç okul yıkılmıştır?

6) Tekirdağ’da yıkılan okulların yerine kaç okul yapılmıştır?

7) Eğer yapıldı ise bu okullar hangileridir?

8) 2004-2019 yılları arasında toplanan 34 milyar dolarlık deprem vergisinin ne kadarı Tekirdağ için harcanmıştır?

9) Eğer harcanmışsa, harcama kaleminin ilçe ilçe dağılımı nedir?

10) Öğretmenlere verilecek 2023-2024 hazırlık ödeneğini, enflasyonu dikkate alarak güncelleyecek misiniz?

11) Tekirdağ’ın Saray ilçesi Küçükyoncalı Mahallesi’nde bulunan 12 derslikli ilköğretim okulu; depreme dayanıksız olduğu için yıkılmış, öğrenciler İhsan Uzun Ortaokulu’na nakledilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığ’nca yıkılan okulun yerine yeni okul halen yapılmamış; öğrenciler kalabalık sınıflarda eğitime mahkum edilmiştir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yeni okul yapımını üstlenmek için Milli Eğitim Bakanlığından izin istemiş, ancak bu onay verilmemiştir. Gerekçesi nedir?
Öğrenciler neden mağdur edilmektedir?

Trakya Gazetesi Haber Merkezi

Editör: Trakya Gazetesi