Tarım ve Orman Bakanlığınca, 2024 mahsulü hububat alım fiyatlarının (2. gruplar için) ton başına makarnalık buğdayda 10 bin lira, ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira ve arpada 7 bin 250 lira olarak belirlendiği belirtilerek, "Verilecek fark ödemesi desteği ile birlikte üreticilerin eline ton başına makarnalık buğdayda 11 bin 750 lira, ekmeklik buğdayda 11 bin lira ve arpada 8 bin lira geçecek." ifadesi kullanıldı.
Bakanlıktan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2024 Hububat Alım Fiyatları'na ilişkin açıklama yapıldı.
Açıklamaya göre, TMO 2024 hububat alım fiyatları ve fark ödemesi destekleri belli oldu. 2024 yılı bitkisel üretimine yönelik TÜİK 1.Tahmin verilerinin açıklandığı hatırlatılan açıklamada, hububat grubunda geçen yıla göre ortalama yüzde 5,4 azalış beklendiği bildirildi. Buğday üretiminin ise geçen yıla göre yüzde 4,5 azalışla 21 milyon ton olarak gerçekleşmesi beklendiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Hububat hasadı şu anda ülke genelinde yaklaşık yüzde 5 seviyelerindedir. 14 Mayıs 2024 tarihinden itibaren üreticilerimize depolama imkanı sağlamak amacıyla TMO'ya arz edilen ürünler teslim alınmaya başlanmıştır. Hasat başlangıcından bugüne kadar gelinen süreçte piyasalar yakından takip edilerek, bugün itibarıyla TMO hububat alım fiyatları ve fark ödemesi desteklerinin açıklanmasına karar verilmiştir. 2024 mahsulü hububat alım fiyatları (2. gruplar için) ton başına makarnalık buğdayda 10 bin lira, ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira ve arpada 7 bin 250 lira olarak belirlendi. Bakanlıkça, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilere buğday için ton başına bin 750 liraya kadar, arpa için ton başına 750 liraya kadar fark ödemesi desteği verilecek. Verilecek fark ödemesi desteği ile birlikte üreticilerin eline ton başına makarnalık buğdayda 11 bin 750 lira, ekmeklik buğdayda 11 bin lira ve arpada 8 bin lira geçecek."
"Gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk desteği verilmeye devam edilecek"
Üreticilere ilave olarak gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk desteği de verilmeye devam edileceğine dikkat çekilen açıklamada, ürün bedeli ödemelerinin 45 gün içinde doğrudan üreticilerin banka hesaplarına yapılacağı vurgulandı.
Üreticilerin hasat döneminde arz yoğunluğu kaynaklı fiyat düşüşlerinden etkilenmesini önlemek, ihracat için gerekli hammadde tedarikini yurt içi üretimden karşılamak ve üretici lehine piyasa istikrarını sağlamak amacıyla Ticaret Bakanlığı ile birlikte bazı dış ticaret tedbirlerinin alınmasına ve uygulanmasına karar verildiğine işaret edilen açıklamada, tedbirler şöyle sıralandı:
"2018 yılı Eylül ayından bu yana yasak olan ve yurt içinde üretilen buğdaylarla yapılan kati un ihracatı serbest bırakıldı. Ekmeklik/makarnalık buğday ve arpa ile bunların kırıkları dahil ihracatı kontrollü olarak (TMO'dan uygunluk almak şartıyla) serbest bırakıldı. Dahilde İşleme Rejimi kapsamında buğday ithalatı 21 Haziran 2024'ten geçerli olmak üzere 15 Ekim 2024 tarihine kadar durdurulmuş olup, bu tarihte oluşacak piyasa şartlarına göre anılan durdurma işlemi daha ileri bir tarihe de ötelenebilecek. Alımlara ilişkin detaylar ile diğer ürün fiyatlarına ilişkin açıklama TMO tarafından yapılacak."

CEM AVŞAR’DAN TEPKİ
DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar yaptığı açıklamada, hükümetin “gıda enflasyonuyla mücadele ediyoruz.”, dediğini ancak adeta üretime ket vurmak için de elinden geleni yaptığı söyledi. 
Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin buğdayın üretim maliyetini 10 bin 78 kuruş olarak açıkladığını anımsatan Avşar, “Hükümet sürekli tutarsız politikalar içinde.  Sürekli mağdur kitleler oluşturuyor. Bir taraftan ‘enflasyonla, gıda fiyatlarındaki artışla mücadele ediyoruz’ diyeceksiniz diğer taraftan maliyet düzeyinde taban fiyat açıklaması yapacaksanız” dedi. 

Maliyet artışlarına değinen Avşar, şöyle konuştu:
“Türkiye Ziraat Odaları Birliği, buğdayın üretim maliyetini 10 bin 78 kuruş olarak açıklamışken; geçen sene 8 bin 250 lira olan ekmeklik buğday bu sene 9 bin 250 lira olarak; yine geçen sene 9 bin lira olan makarnalık buğday bu sene 10 bin lira olarak açıklandı. Fark ödemesi ise ton başına 1750 lira. Bu rakamlara bakıldığında, dağı taşı ekin diyen anlayış, çiftçiye adeta tarlayı tapanı bırakın diyor. Eskiden törenle, Sayın Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamalar şimdi bir twetle yapılıyor. Bu bile işin vahameti açısından yeterince açıklayıcı.” 
Avşar, tarım ülkesi olan Türkiye’nin ihracat yapan bir ülkeyken iktidarın yanlış tarım politikalarıyla kendine yetmek şöyle dursun artık tarım ürünlerini çok yoğun bir şekilde ithal eden bir konuma geldiğini söyledi.
Avşar,  “Öte yandan hasattın yapılmaya başlandığı bölgelerden gelen ilk haberlere bakılırsa geçen sene ürün kabulünde yaşanan sorunlar yine yaşanacak, randevu problemleri ortaya çıkacaktır. Buna karşı da acil tedbirler alınmalıdır. Biz her zaman üreticiden, çiftçiden, halktan yana olacağız. Sayın Bakana açık çağrımdır. Bu açıklamayı geri alın, çiftçimizin endişelerine kulak verin, bu kararı yeniden değerlendirin, emekliyi, esnafı, memuru mağdur ettiğiniz gibi çiftçimizi de daha fazla mağdur etmeyin.” 

"ÇİFTÇİLER BÜYÜK BİR HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR"

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Gökhan Metiner, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) buğday alım fiyatlarını sessizce açıklamasına sert tepki gösterdi. 
Metiner, "Geçtiğimiz yıllarda buğday alım fiyatları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyük bir törenle duyurulurken, bu yıl fiyatların düşük tutulması nedeniyle sosyal medyada gizlice açıklama yapıldı. Çiftçimiz, yüksek üretim maliyetleri altında eziliyor ve bu fiyatlarla geçimini sağlamak imkansız hale geliyor" dedi.

Gökhan Metiner, şu değerlendirmelerde bulundu:
 "Bu yıl açıklanan buğday alım fiyatları çiftçiler için tam bir hayal kırıklığı olmuştur. Makarnalık buğday için ton başına 10 bin TL, ekmeklik buğday için ise 9 bin 250 TL olarak belirlenen fiyatlar, çiftçimizin umutlarını kırdı. TMO’nun bu fiyatları sessiz sedasız duyurması, hükümetin çiftçinin tepkisinden kaçınma çabasını gözler önüne seriyor. Üretim maliyetlerinin sürekli arttığı bir dönemde bu kadar düşük fiyatlarla çiftçimiz nasıl ayakta kalacak?" 

"DESTEKLEME PRİMLERİ YETERSİZ KALDI"

“TMO'nun açıkladığı destekleme primleri, çiftçilerimizin mali yükünü hafifletmekten çok uzak. Ekmeklik buğday için ton başına bin 750 TL, arpa için ton başına 750 TL olarak belirlenen destekleme primleri sonrası oluşan fiyatlar bile yeterli değil. Ekmeklik buğdayda 11 bin TL, makarnalık buğdayda 11 bin 750 TL ve arpada 8 bin TL’ye çıkabilecek fiyatlar bile çiftçinin zararını telafi edemez. Bu şartlar altında çiftçimiz nasıl üretime devam edecek?”

Tekirdağ'da sağanak hazırlıksız yakaladı Tekirdağ'da sağanak hazırlıksız yakaladı

"ÇİFTÇİYİ ÜRETİM MALİYETLERİ VE KARŞISINDA EZDİLER" 

“Son yıllarda artan mazot, gübre ve ilaç fiyatları, çiftçimizin üretim maliyetlerini katlanılmaz hale getirdi. Yüksek enflasyon ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar, tarım sektöründe sürdürülebilirliği giderek zorlaştırıyor. Üretim maliyetleri bu kadar yükselmişken, alım fiyatlarının düşük tutulması çiftçiyi borç batağına sürüklüyor. Çiftçilerimiz, bu şartlar altında üretim yapmanın imkansız hale geldiğini belirterek, daha adil ve sürdürülebilir fiyat politikaları talep ediyor.”

 "HÜKÜMETİN ÇİFTÇİYİ YALNIZ BIRAKMASI KABUL EDİLEMEZ"

Hükümetin çiftçiyi yalnız bıraktığını ve sorunlarına kayıtsız kaldığını ifade eden Metiner, şunları kaydetti:
"Geçmiş yıllarda Cumhurbaşkanı tarafından bizzat açıklanan buğday alım fiyatlarının, bu yıl sessiz sedasız sosyal medyada duyurulması, hükümetin düşük fiyatlar nedeniyle çiftçilerin tepkisinden kaçınma çabasını gözler önüne seriyor. Çiftçimiz, hak ettiği desteği alamıyor ve bu durum tarımsal üretimde ciddi bir krize yol açabilir. Buğday üreticileri, bu yılın alım fiyatlarının açıklanmasından sonra büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Üretim maliyetlerinin her geçen gün artmasına karşın, alım fiyatlarının düşük tutulması, çiftçinin emeğinin karşılığını alamaması anlamına geliyor. Hükümetin çiftçiyi desteklemek yerine, ekonomik zorluklarını görmezden gelmesi, tarım sektöründe uzun vadeli bir çöküşün habercisi olabilir. Çiftçilerimiz, adil ve sürdürülebilir bir destek politikası bekliyor ve seslerini duyurmak için kararlı bir şekilde mücadele ediyor.”

Kaynak: Haber Merkezi