Süleymanpaşa ilçesinde bir grup, İsrail’in Filistin’de bir hastaneye saldırmasının ardından sokaklara döküldü. Valilik önünde toplanan vatandaşlar “Katil İsrail, Mehmetçik Gazze’ye’’ sloganları attı. 

TREDAŞ’tan Trakya’ya 7.7 milyar liralık yatırım TREDAŞ’tan Trakya’ya 7.7 milyar liralık yatırım

Valilik meydanında gerçekleştirilen Filistin’e destek açıklamasında konuşan İHH Tekirdağ Başkanı Süleyman Çalışkan; ‘’Bu yapılanlara bir insan dayanamaz herhalde, o yüzden bu iman meselesi de değil. Vicdan meselesi. İman kişinin şahsiyetini onurlandıran bir şeydir. Vicdan herkeste bulunur eğer imanlı vicdan olursa katmerli güzel insan olur. O yüzden arkadaşlar bunu Türkiye’de dünyada, herhangi bir kliklerin değil, bu Filistin davası. Bugün Filistin olur, öbür gün İsrail olur, öbür gün Suriye olur, öbür gün Türkiye olur. Ama bizim safımız mazlumların yanı” dedi. 

Biz hiçbir zaman zulümden tarafa olmadıklarını vurgulayan Çalışkan, “Kişilerden tarafa olmadık, kişilerin sıfatlarından yana olmadık. Kişilerin eylemlerini sorgularız, devletlerin eylemlerini sorgularız. Eğer kişide devlette zulüm varsa karşısında vicdan sahibi insanlar vardır. Vicdanımızı diri tutalım’’ ifadelerini kullandı

Türkiye’nin olaylara İHA’lar ve SİHA’lar ile müdahale etmesi gerektiğini belirten Çalışkan, ‘’Ne olursa olsun, daha önce de söyledik. Eğer mazlumları yalnız bırakırsanız biz de sizi yalnız bırakırız. Bugün reel politik diplomasi zamanı değil. Bugün İsrail’in tepesine İHA’ların, SİHA’ların inmesinin zamanı’’ dedi.

Kaynak: İlkay Danacılar