CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Aygun önergede, Tekirdağ Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Turizm Otelcilik bölümündeki 21 öğrencinin Erasmus projesiyle Letonya’nın başkenti Riga’ya gönderildiğini belirtti.

ÖĞRENCİLER LETONYA’DA ÇALIŞMAK ZORUNDA KALDI”

AB’nin 21 öğrenci için gönderdiği 122 bin 577 avronun (3.6 milyon TL) okul idaresi tarafından öğrencilere gönderilmediğinin ortaya çıktığını kaydeden Aygun, “Türk öğrenciler  Erasmus paralarını almadığı için çok zor duruma düşmüş ve Letonya’da işe girmek zorunda kalmıştır. Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı ve Türkiye Ulusal Ajansı’nın bu konuda soruşturma açtığı öğrenilmiştir” ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Aygun, Bakan Tekin’e şu soruları yöneltti:

1. Avrupa Birliği; Eğitim, Gençlik ve Spor alanında Öğrenci Değişim Projesi Erasmus’un Tekirdağ’daki 21 öğrencimiz için gönderdiği paralar nerededir?
2. AB Erasmus Programı tarafından; Tekirdağ Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Turizm Otelcilik bölümünde okuyan 18 yaş altı 19 öğrenciye iletilmesi şartıyla okullarına kişi başı 5.735 avro ve 18 yaş üstü 2 öğrencinin de banka hesabına 5.856’şar avro yatırılmıştır. Basında yansıyan haberlere göre, okul idaresi öğrencilere sözleşme imzalatmıştır. AB’nin gönderdiği toplam 122 bin 577 Euro (3.6 milyon TL) para, Letonya’daki öğrencilere gönderilmemiştir. Bu paranın, öğrencilerimize gönderilmesi için nasıl bir çalışma yapacaksınız?
3. Söz konusu okul idaresi için işlem yapacak mısınız? Okul müdürü, İl ve İlçe Milli Eğitim müdürlerini görevden alacak mısınız?
4. Letonya’da 4 ay boyunca çaresiz kalan öğrencilerin uğradığı mağduriyeti ivedilikle giderecek misiniz?
5. Okul yönetimi hakkında soruşturmaya izin vermeyen Süleymanpaşa Kaymakamlığına karşı savcılık, üst mahkeme İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etmiştir. Mahkeme, bu iddiaların araştırılması için Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığına soruşturma izni vermiştir. Çocuklarımızın çıkarlarını koruyacak önlemler alacak mısınız?
6. AB’nin; Erasmus Programı’na ilişkin okul yönetiminden kaynaklanan bu suiistimal nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamasını engellemek için ne yapacaksınız?

Editör: Trakya Gazetesi