Sıcaklar bunalttı Sıcaklar bunalttı

Tekirdağ Namık Kemal  (NKÜ) İlahiyat Fakültesi ve Tekirdağ İl Müftülüğü tarafından din ve gençlik bağlamlı sorunları akademik perspektifte ortaya çıkarmak ve yorumlamak amacıyla “1. Uluslararası Çağdaş Dini Meseleler Sempozyumu” düzenlendi.
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde düzenlenen sempozyuma Tekirdağ Valisi Recep Soytürk’ün yanı sıra NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Keskin, İl Müftüsü Mustafa Soykök, Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Doç. Dr. Fatih Kurt, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Sempozyum, Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Keskin bir konuşma yaptı. Akademisyen Keskin konuşmasında sempozyum ile ilgili bilgiler verdi.
Ardından Rektör Şahin ve İl Müftüsü Soykök, bir konuşma yaparak sempozyumun hayırlara vesile olmasını temenni etti.
Vali Soytürk ise sempozyuma ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
 “Bu sempozyuma katılmamın 2 nedeni var. Bir tanesi 5 yıl Kilis'te beraber mesai arkadaşlığı yaptığım Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Mustafa Doğan Karacoşkun hocamla hem hal olalım, sempozyum moderatörlüğünde birlikte olalım. Hem de konu çok ilgimi çekti. Çağdaş dini meseleler. Bu böyle çok konuşulan bir konu değil, o yüzden. Dekanımızı tebrik ediyorum. Oldukça güzel bir konu seçmişsiniz. Benim Kuran-ı Kerim’de çok etkilendiğim bir ayetle konuşmamı bitireceğim. ‘Kim iyilik ederse kendine eder. Kim kötülük ederse kendinedir.’ Sadece bu kısacık ayeti özümseyerek hareket etsek, dünyada hiçbir kötülük kalmaz. Eğer kötülük ediyorsanız, aslında kendinize ediyorsunuz. Ya da bir iyilik ediyorsanız aslında kendinize ediyorsunuz. Sadece bunu bilsek bence çok şey çözülür. Bu duygu ve düşüncelerle, sempozyumun hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.” 
Vali Soytürk’ün konuşmasının ardından sempozyumun 1. oturumu başladı.
Ardından Soytürk ve protokol üyeleri, sempozyum moderatörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’a, sempozyumda bildirilerini sunan Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Taş’a Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Yüksel’e ve Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Doç. Dr. Fatih Kurt’a “katılım belgesi” takdim etti.

Kaynak: İlkay Danacılar