Milletvekili Avşar deprem gerçeğine dikkati çekti Milletvekili Avşar deprem gerçeğine dikkati çekti

Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bağımlılığın, zevke neden olan madde veya davranışların artan miktarlarda tekrarlanmasıyla oluşan biyopsikososyal bir bozukluk olduğu belirtildi. 

Bu zevke uyuşturucu, sigara, alkol gibi maddelerin neden olabileceği gibi; patolojik kumar oynama, sosyal medyayı gereğinden fazla kullanma gibi davranış tutumlarının da neden olabildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Kişilerin ruh ve beden sağlığını olumsuz yönde etkileyen tüm madde ve davranışların arz ve talebinin engellenmesine yönelik çalışmalar devletimizin tüm kurumları, sivil toplum kuruluşları ve gönüllü vatandaşlarımızın iş birliğinde yürütülmektedir. Bağımlılık ülkemizin geleceğini karanlıkta bırakacak kadar derin bir halk sağlığı sorunudur. Bu nedenle öncellikle bağımlılığın önlenmesi, önlenememesi halinde tedavi ve rehabilitasyon çalışmalarının ivedilikle yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı koordinesinde toplanan Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulunca alınan karar gereği 81 İl ve 922 İlçede toplumun çeşitli kesimlerinin katılımıyla ‘Bağımlılıkla Mücadele Panelleri’ düzenlenmektedir. Tüm illerimizde yapılan bu etkinliklerde temel amaç bağımlılıkla mücadele kapsamında sorunların belirlenmesi, çözüm önerilerinin tartışılması, panelistlerin tecrübe ve bilgilerini paylaşması, ülkemizde yürütülen çalışmaların kamuoyuna aktarılmasıdır.”

9 TEMMUZ’DA PANEL DÜZENLENECEK

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İlimizde, Sağlık Müdürlüğümüz koordinesinde 9 Temmuz 2024 tarihi 09.00 - 14.00 saatleri arasında Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezinde 7.Bağımlılıkla Mücadele Paneli düzenlenecektir. Yapılması planlanan panele Sayın Valimiz Recep Soytürk başkanlık edecek olup; il protokolü, bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yerel basın mensupları, muhtarlar ve bağımlılıkla mücadele çalışmalarına katkı sağlayan ilgili personeller katılım gösterecektir.”

Kaynak: Haber Merkezi