Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu 2023 Yılı 4. Dönem Toplantısı, Vali Recep Soytürk başkanlığında, Tekirdağ Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıda konuşan Vali Soytürk, 5 aydır Tekirdağ’da olduğunu ve bu kentte çok ciddi bir potansiyel olduğunu gördüğünü söyledi. 
Kente güzel hizmetler yapıldığını, birçok kişinin bu hizmetlerde emeği olduğunu belirten Soytürk, “Allah razı olsun. Herkese bu anlamda şükranlarımızı arz ediyoruz. Çalışanlardan, hizmetlisinden, belediye başkanından Valisine kadar bütün herkesten Allah razı olsun. Yapılacak daha çok iş var. Her alanda var” dedi.

Grafik Tasarım Bölümü öğrenci alacak Grafik Tasarım Bölümü öğrenci alacak

Soytürk, şunları kaydetti:
“Hangi ile bakacak olursak olalım ulaşım sektörü, kara yolları başat bir rol üstleniyor. Sıcak asfalt yapmak, bir de bölünmüş olarak yaparsanız büyük bir bütçe tutuyor. Bütün illerde devletimizin genel politikasıyla bölünmüş yollar yapılıyor, yapılmak üzere olanlar var ve yapılacak olanlar var. Sağlık hizmetleri oldukça başarılı. İlimizde şehir hastanesi var. İlçelerde de yeni hastaneler yapılıyor. Kaymakam arkadaşlarımızla gidip görüyoruz, takip ediyoruz.”

EĞİTİMDE İVME KAZANDIK
Tekirdağ’da eğitimle ilgili iyi bir ivme kazandıklarını aktaran Soytürk, şunları kaydetti:
“Zaten birçok önemli işler yapılmış, Allah razı olsun yapanlardan. Daha bir disiplinli, daha bir tertipli, düzenli, hızlı yapmaya gayret ediyoruz. Genel müdürlüklerimize teşekkür ediyorum çünkü iyi bir irtibatımız var, hızlı sonuçlar alıyoruz. Birçok okulumuzun ihalesi yapıldı, işe başlandı, büyük bir kısmı bitmek üzere, özellikle onarım kısımlarının büyük bir kısmı bitti. Geri kalanlarla ilgili de hazırlıklarımız tamam. Yakın bir tarihte hemen hemen hepsini ihaleye çıkmış olacağız. Kaymakam arkadaşlarımız milli eğitim müdürleri ile ihaleleri takip edecekler.”

72 TARIM 131 EĞİTİM PROJESİ VAR
Vali Soytürk, şu bilgileri verdi:
  
“Yatırımcı kuruluşlarımızdan alınan raporlar doğrultusunda hazırlanan Değerlendirme Raporu’nda; ilimizde toplam 346 projenin bulunduğu görülmektedir. Bu projelerden bir kısmı tamamlanmış, bir kısmı tasfiye edilmiş, bir kısmı ihale aşamasında,  bir kısmı ise devam etmektedir.
Sektörel olarak ise ilimiz projeleri 72 tarım, 5 madencilik, 22 enerji, 39 ulaştırma-haberleşme, 131 eğitim, 20 sağlık, 2  turizm ve 55 diğer kamu hizmetleri projeleri olarak dağılım göstermiştir.”

Vali Soytürk’ün konuşmasının ardından bölge müdürlükleri yatırımlar hakkında sunum yaptı.
Talep ve önerilerin sunulmasının ardından toplantı sona erdi.
Toplantıya Vali Soytürk’ün yanı sıra Vali Yardımcısı Asalet Karabulut, kaymakamlar, belediye temsilcileri, kurum müdürleri, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Mahmut Çelik de katıldı.

Kaynak: Özge Ebecek