Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü uyardı Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü uyardı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, ülkenin dört bir yanında, milletin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşların hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.
İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan suyun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletin hizmetine sunulan içme suyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar,
gölet ve yer altı depolama tesisleri, ülkenin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.
“Su vatandır” hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkan sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan
kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.
Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, şunları kaydetti:
 “Bizler maziden atiye uzanan, tarihini ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ‘Su vatandır’ anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonra da hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir.”

TEKİRDAĞ’A 3 BARAJ VE 4 GÖLET VE 2 YERALTI DEPOLAMASI KAZANDIRDIK”
Elverişli tarım arazileri, uygun iklim özellikleri ve çalışkan Tekirdağlıların emekleriyle can bulan bereketli toprakları, tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye’de ilk sıralarda yer alıyor. Tekirdağ’da refah düzeyinin artması için son 21 yılda 86 tesis ile 7 milyar 389 milyon 194 bin 839 lira yatırım yaptıklarını vurgulayan Mehmet Akif Balta, “Tekirdağ’a son 21 yılda 3 baraj, 4 gölet ve 2 yeraltı depolaması inşa ettik ve böylece 37 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

2 BARAJDA İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Tekirdağlı çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan Balta, “Tekirdağ’ın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 2 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 19 milyon 810 metreküp su depolanmasını hedefliyoruz. Ayrıca; Tekirdağ’da taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 59 adet taşkın koruma tesisi ile Tekirdağ şehir merkezi, 40 yerleşim yeri ve 61 bin 730 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 7 taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme yatırımları ile “toprağımız daha kıymetli arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri” kapsamında Tekirdağ’da toplam 42 bin 320 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkati çeken Genel Müdür
Mehmet Akif Balta, “Tekirdağ’da 1 yerleşim birimi arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır” diye konuştu.  
Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Balta, sözlerini şöyle tamamladı:
 “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Tekirdağlıların, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle ‘Türkiye Yüzyılı’ idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: Haber Merkezi