Bakan Kacır, Tekirdağ ziyareti kapsamında Valiliğe Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG ile geldi. Burada Bakan Kacır’ı minik öğrenciler karşılayarak çiçek takdim etti. Valilik Şeref Defteri’ni imzalayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, burada yaptığı açıklamada, Tekirdağ ve Türkiye için çalışmaya devam edeceklerini belirtti. 

Bakan Kacır, şunları kaydetti:
 ‘’Bugün Türkiye’nin sanayisiyle, teknolojisiyle en önemli üretim şehirlerinden biri Tekirdağ’da farklı programlara iştirak etme imkanı bulduk. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren fabrikalarımızı ve yine güneş paneli üretimi yapan fabrikamızın açılışlarını Çerkezköy OSB’sinde gerçekleştirdik. Yine teknoloji hamlesi sanayi programı çerçevesinde desteklediğimiz ve ilaç hammaddesi üretmekte olan geliştirmekte olan bir fabrikamızı daha aynı OSB’de ziyaret ettik. Daha sonra Muratlı OSB’de kimya sektöründe alanında öncü firmalardan birini ziyaret ettik. Yine Tekirdağ’ın sanayicileri ile OSB yönetimleriyle bir istişare toplantısında saygıdeğer Valimizle, milletvekillerimizin katılımıyla bir araya gelmiş olduk.’’ 

Vali Soytürk’ten Topak’a ziyaret Vali Soytürk’ten Topak’a ziyaret

“YEŞİL ÜRETİMİ ESAS ALMAYI SÜRDÜRECEĞİZ” 
Bakan Kacır; ‘’Tekirdağ’ın sanayisi yıldan yıla gelişmekte. Bakanlığımızın destekleriyle çevre dostu yeşil üretim esaslı olarak Türkiye’nin sanayileşme sürecinde, kalkınma yolculuğunda günden güne daha önemli bir rol üstlenmekte. İnşallah önümüzdeki dönemde organize sanayi bölgelerimizi planlı sanayi alanlarına, endüstri bölgelerimizi büyütmeye devam ederken yeşil üretim yaklaşımını esas almayı sürdürüyor olacağız.‘’ dedi. 

“TEKİRDAĞ’A 13 MİLYAR LİRALIK KAYNAK SUNDUK”

Bakan Kacır, şu değerlendirmelerde bulundu: ‘’Malumunuz son 22 yılda Tekirdağ’ın sanayisinde planlı sanayileşmeyi desteklemek adına çok önemli projeler hayata geçirdik. 13 milyar liralık bir kaynağı Tekirdağ’ın planlı sanayi alanları için, OSB’ler için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Tekirdağ’a sunduk. Bu kaynağın yarıya yakınını Derin Deşarj Projesi gerçekleşsin diye Ergene havzası projesi kapsamında Tekirdağ’a kazandırmış olduk. Bu projeyi çok büyük ölçüde tamamladık. Şimdi önümüzdeki dönemde ilave kolektör hatlarını da inşallah hızla tamamlayacağız. Biz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak üzerimize düşeni yapmaya, Tekirdağ’ın 10 yıllardır birikmiş sorunlarını çözebilmek adına sanayicilerimizle iş birliği halinde gayretlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ümit ediyoruz ki tüm paydaşlarımız da bizimle birlikte Tekirdağ’ın geleceği için ülkemizin geleceği için özellikle bu alanda gayretlerini önümüzde ki dönemde hayata geçiriyor olacağız. Tekirdağ için, Türkiye için gayretle çalışmalara devam edeceğiz.’’  Tekirdağ Valiliğinden ayrılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ardından AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. Ziyaretin ardından Bakan Kacır kara yolu ile şehirden ayrıldı.

Kaynak: Abdullah Yalçın