"Sıcakta eti kızartmayın, kavurma yapmayın!" "Sıcakta eti kızartmayın, kavurma yapmayın!"

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, Mecliste yaptığı konuşmada halkın yaşadığı barınma krizine değindi. Avşar, TOKİ’nin ve EMLAK Konut GYO’nun lüks konut yaptığını, dar ve orta gelirli vatandaşa yönelik konut yapımına gereken önemi vermediğini öne sürdü.  Avşar, son günlerde gündeme gelen Yeni Fikirtepe Projesi’nin Emlak Konut GYO’ya satılmasının gerekçesini de sordu.
 
Avşar, Cumhuriyet tarihinden bu yana devletin dar ve orta gelirli vatandaşa yönelik konut yapımını bir misyon olarak kabul ettiğini, süreç içerisinde çeşitli isimler altında konuyla ilgili kurumlar kurduğunu, organizasyonlar düzenlediğini ve şu an bunun TOKİ marifetiyle yapmaya çalıştığını söyledi. 
 
Avşar, ancak TOKİ ve Emlak Konut GYO gibi kamu kuruluşlarının, sosyal konutu değil lüks konutu hedefleyen, dar ve orta gelirli vatandaşı ev sahibi yapmak yerine rant yaratmayı önceleyerek bu misyonu yerine getirmediğini iddia etti. 
 
Son 22 yılında TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun yaptığı konut sayılarına değinen Avşar, 20 yılda Emlak Konut GYO tarafından inşa edilen 90 bini aşkın konutun %69’unun lüks konut olduğunu, yine TOKİ’nin 22 yılda ürettiği 1 milyon 200 bin küsur konutun sadece %15’inin dar gelirlilere yönelik olduğunu söyledi. 
 Avşar; “Bugün Türkiye’de en lüks, en kupon, en pahalı projelerin içinde bu kurumlar var” dedi.
 
 Avşar, “Geçen hafta Bakanlığın üstlendiği Yeniden Fikirtepe Projesi’nden 1.615 bağımsız bölümün Emlak Konut GYO’ya satıldığını gördük. Satın alma işleminin toplam tutarı 11,5 milyar TL’dir. Bu satın alma işleminde birim başına ortalama 7,1 milyon TL düşmektedir.” şeklinde konuştu ve konuyla ilgili sorular sordu.
 Açıklamada kamuoyuna mal olmuş ve kamu kaynaklarıyla yapılan böyle bir projenin gizem yaratılarak satışını eleştiren Avşar, “Bağımsız bölümlerin satıcısının hangi şirket olduğu belli değildir” dedi.
Avşar; “Emlak Konut GYO, onca tasarruf tedbiri açıklanırken bu ölçüde büyük bir alımı niye yaptı? Hangi müteahhitler kurtarıldı? Kamu zararı oldu mu? Bu soruların hiçbirinin cevabı belli değil, adeta kapalı kutu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi