TREDAŞ’a A.C.E Awards’tan bir ödül daha TREDAŞ’a A.C.E Awards’tan bir ödül daha

Sermet Erkin - Çocuklar İçin İnteraktif İllüzyon Gösterisi, 1 Şubat 2024 Perşembe günü 14.00 ve 16.00 seanslarında Tekirdağ Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde izleyicileri şaşırtmaya hazırlanıyor.
Yıllardır yaptığı gösterilerle izleyenleri büyüleyen ve Türkiye’de bu zamana kadar 4500’den fazla sahne alan Sermet Erkin Tekirdağ’da tekrar görsel bir şölen gerçekleştirecek. 60 dakika sürecek olan gösteride çocuklarınızın hayal dünyası genişleyecek. Gözlerinizi bir an bile sahneden alamayacaksınız!
Sermet Erkin kimdir?
İstanbul Üniversitesi Felsefe Tarihi Bölümü mezunu olan Erkin, ilkokul zamanından itibaren ilgi duyduğu illüzyon sanatının, Türkiye'deki en ünlü ustası Zati Sungur'un öğrencisidir. Çocuk yaşta İstanbul Şehir Tiyatroları'na girdi ve İstanbul Radyosu Çocuk Saati programında devam etti.
1977'ye kadar İstanbul Şehir Tiyatroları'nda çeşitli oyunlarda rol aldı. Bir dönem kendi adına topluluk kurarak tiyatro yaptı. Türkiye'nin en büyük Karagöz tasvirleri ile piyes ve ses kayıt koleksiyonlarının sahibidir. Bir dönem Kocamustafapaşa Çevre Tiyatrosu'nda kendi adına bir topluluk kurarak, burada Eli Saghi'nin Çılgın Annem komedisini sergilemiştir. En son Zorlu Çocuk Tiyatrosu'nda üç yıl devam eden Kibritçi Kız Müzikali'nde sahne almıştır.
1974'ten itibaren profesyonel olarak illüzyonistliğe başladı. Anadolu'nun 250'den fazla il ve ilçesinde turneler yapıp, yurt dışında ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Çekoslovakya (1983), Çuvaşistan, Finlandiya, Hollanda, İngiltere, İsrail, İsviçre, Kırgızistan, KKTC, Macaristan, Nahcivan, Özbekistan, Rusya Federasyonu ve Tataristan’da en ünlü gece kulüpleri ve sirklerde gösteriler sergiledi.
Çeşitli okul dergileri, kitapları, gazete ve dergilerde çocuk sayfaları, Gelişim Larrousse Ansiklopedisi gibi yayınlarda çalışmalar yaptı. Bando çocuk dergisinin son yayın yönetmeni idi. 18 yıldan fazla bir süre İstanbul Kervansaray Gazinosu'nda çalışan sanatçı, çeşitli konferans, söyleşi ve organizasyonlarla iç içe yaşadı. Ankara Bilkent Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü, Sermet Erkin'in hayatının anlatıldığı bir belgesel hazırlamıştır. Yalova Belediyesi Başkan Danışmanlığından emeklidir.
1965 yılından beri televizyonlarda çeşitli programlara katıldı, hazırlayıp sundu ve dizilerde rol aldı. 2011 yılında Leyla ile Mecnun dizisinin bir bölümüne konuk oyuncu oldu. Bugüne kadar çeşitli dernek ve kuruluşlardan onlarca ödül aldı, yaşamı kitaplaştırılmak üzere kaleme alınmış sanatçı, biri kız biri erkek iki çocuk sahibidir. Hâlen yaşamını memleketi olan Karamürsel'de sürdürmekte ve gösterilerini aralıksız sürdürmekte ve Atlas Tarih dergisinde yazmaktadır. 2019 yılında Ali İhsan Varol'un sunduğu Kelime Oyunu programına katılmıştır.

Kaynak: Özge Ebecek