İçecek sanayinin sorunları masaya yatırıldı İçecek sanayinin sorunları masaya yatırıldı

Tatil beldeleriyle ve doğal güzellikleriyle turistlerin ilgi odağı olan Tekirdağ’da, bayram sebebiyle artan nüfus ve tüketimle doğru orantılı olarak çöplerde de artış oldu. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ekipleri tatil boyunca sahillerden toplam bin 350 ton çöp topladı. 
Tekirdağ’da 9 günlük Kurban Bayramı süresince nüfus, günübirlikçilerle birlikte yaklaşık 4,5 milyonun üzerine çıkarken, tatil boyunca Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ekipleri, sahillerden bin 350 ton çöp topladı. 
Kurban Bayramı tatilinde ziyaretçi akınına uğrayan ve nüfusunu tam 3 kat arttıran Tekirdağ’da, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ ekipleri de, hizmet kapasitesini yaklaşık 3 kat artırarak şehrin temizlik ve su hizmetlerini kesintisiz bir şekilde verilmesini sağladı.
İlçe belediyeleriyle koordineli bir şekilde yürütülen çalışmalar sonucunda 9 günlük süreçte Marmaraereğlisi’nde 520 ton, Süleymanpaşa’da 440 ton ve Şarköy’de 390 ton olmak üzere toplamda bin 350 ton çöp toplandı. 
Çevreye duyarlı bir tatil sağlandı
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ, bayram tatili boyunca şehirde misafir edilen milyonlarca kişinin çevreye duyarlı bir şekilde tatillerini geçirmeleri için gerekli önlemleri aldı ve temizlik çalışmalarını aksatmadan devam ettirdi.
Bayram süresince yaşanacak yoğunluğu göz önünde bulunduran TESKİ tarafından il genelinde 10 adet sondaj kuyusu devreye alındı ve tatil süresince meydana gelebilecek sorunlar en aza indirgendi. 
167 su tankeri destek verdi
İl genelindeki nüfus yoğunluğunun taleplerini çözümlemek amacıyla bayram tatili süresince çalışmalarını 7/24 sürdüren ekipler, artan su tüketimine su tankerleriyle destek verdi. Bu kapsamda çoğunluğu kırsal mahalleler olmak üzere toplamda 167 su tankeriyle vatandaşların ihtiyaçları karşılanmaya çalışıldı.
Ayrıca Kurban Bayramı tatili öncesinde normalde Şarköy ilçesinde ortalama su tüketimi saatte 110 litre iken, bayram süresince bu rakam 215 litreye yükseldi. Marmara Ereğlisi'nde ise normalde ortalama su tüketimi saatte 170 litre iken, bayram boyunca bu rakam 295 litreye çıktı. Süleymanpaşa ilçesinin Kumbağ Mahallesi’nde ortalama su tüketimi saatte 21 litre iken, bayram süresince 49 litreye yükseldi. Barbaros Mahallesi’nde ise normalde ortalama su tüketimi saatte 28 litre iken, bayram süresince 54 litreye kadar çıktı.
Temizlik ve suda kesinti olmadı
Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Candan Yüceer, “Geçtiğimiz Kurban Bayramı süresince Tekirdağ’ımızı ziyaret eden misafirlerimizin sayısı, şehrimizin nüfusunu üç katına çıkardı. Bu yoğunluğa rağmen, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ olarak aldığımız önlemlerle hizmet kapasitemizi üç kat artırarak şehrimizin temizlik ve su ihtiyaçlarını kesintisiz bir şekilde karşıladık.Bayram tatili boyunca sahillerimizde toplam 1.350 ton çöp toplandı. Marmaraereğlisi’nde 520 ton, Süleymanpaşa’da 440 ton ve Şarköy’de 390 ton çöpün temizliğini gerçekleştirdik. Ayrıca, su tüketiminde yaşanan artışları da göz önünde bulundurarak bayram süresince su temini konusunda gerekli tedbirleri aldık. Sondaj kuyularının devreye alınması ve su tankerleriyle destek sağlanması sayesinde, vatandaşlarımızın su ihtiyaçlarını güvenilir bir şekilde karşıladık .Bu süreçte, il genelindeki tüm ekiplerimiz 7/24 çalışarak, şehrimizin güzelliklerini ve yaşam kalitesini korumak için özveriyle çalıştılar. Misafirlerimizi çevreye duyarlı bir şekilde ağırlayarak güzel Tekirdağ’ımızı her zaman olduğu gibi temiz ve yaşanabilir kılmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Özge Ebecek