Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Trakya ve Çerkezköy Bakış gazetelerinin imtiyaz sahibi Mehmet Akif Aldoğan’a iade-i ziyarette bulundu. Trakya Gazetesi’ne gelen Soytürk, Tekirdağ’da sanayi, tarım ve turizm sektörlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 “Tekirdağ ne kenti olmalı” sorusunu doğru bulmadığını ifade eden Soytürk, “Tekirdağ’da hem sanayi, hem tarım hem de turizm var. Bu alanların hepsinde dengeli bir şekilde gelişim gösterebiliriz. Bunu yaparken de bu alanlardaki olumsuzlukları minimize etmemiz lazım” dedi. 

Tekirdağ'In coğrafi işaretli ürünleri tadıldı Tekirdağ'In coğrafi işaretli ürünleri tadıldı

1e319a42-2a54-4cac-891a-bcf7c330e9a5
Vali Soytürk, Tekirdağ’ın çok güzel bir coğrafyaya sahip olduğunu, çok naif bir insan yapısı bulunduğunu dile getirdi. 
Kentin jeopolitik önemine de işaret eden Soytürk, “Kentimiz İstanbul’a çok yakın. Tekirdağ’da sakin bir hayat sürüp İstanbul’daki imkanlardan faydalanma şansı var” diye konuştu. 
TURİSTİK YERLERE SAHİBİZ
Tekirdağ’da sanayinin de tarımın da turizmin de olması gerektiğini vurgulayan Soytürk, şunları kaydetti:
“Bu alanlardaki sorunları çözüp, faydalarını artırmamız gerekiyor.Mesela Tekirdağ turizm anlamında çok güzel yerlere sahip. İnsanlar İstanbul’dan bu güzellikleri görmeye geliyor. Uçmakdere son dönemde çok biliniyor. İstanbul’dan motosikletle geliyorlar. Saray ilçesindeki Kastro çok güzel. Orayla ilgili başka düzenlemeler de yapılabilir. Tarımda iyiyiz, modern makineler kullanıyoruz. Ancak ürün çeşidini artırmamız gerekiyor. Tarım planlamasını yapmalıyız. Nerede hangi alanlarda ne üretilecek bunlar belirlenmeli.”
Eğitim alanında yapılan çalışmalar ve nüfus artışına değinen Vali Soytürk, “Her yıl Tekirdağ nüfusu 30 bin artıyor. Yani bir Hayrabolu kadar nüfus ekleniyor. Bu nüfus için okul, alt yapı ve sağlık ihtiyaçları doğuyor. Her yıl 10 okul yapılıyor ama nüfus da arttığı için buna göre planlama yapılmalı” değerlendirmesinde bulundu.

cb396356-4c69-449c-82df-1e925596599a
Mehmet Akif Aldoğan ise Vali Soytürk’e nazik ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Aldoğan, Trakya ve Çerkezköy Bakış gazetelerinin çalışmaları hakkında Soytürk’e bilgi verdi.

Kaynak: Gökmen Yüce