Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Ergin Durgun, yaptığı açıklamada,
13 Ocak Cumartesi günü Ulusal Süt Konseyi’nin toplanarak çiğ süt tavsiye fiyatı açıkladığını belirtti. 

Belirlenen fiyatın kabul edilemez olduğunu,
zaten sütün uzun zamandır yaklaşık olarak bu fiyatlardan satıldığını aktaran Durgun, “Halbuki sadece aralık ayında süt üreticilerinin yem maliyeti sadece %25 artmıştı. Buna karşılık süt fiyatında aynı oranda bir artış olmaması kabul edilemez.
Daha önce de uyarmıştık yine uyarıyoruz. Bu tutum bu süt fiyatı sadece süt üreticisine zarar vermez. Daha geniş çevreleri uzun vadede tüketicileri ve ülkemizi olumsuz etkileyecek” dedi. 

Sahilde temizlik çalışması Sahilde temizlik çalışması

“YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ”

Bu yanlıştan dönülmesi gerektiğine işaret eden Durgun, şunları kaydetti:
“Defalarca söyledik yine söylüyoruz süt üreticisi
yaptığı işten hak ettiği emeğinin karşılığını kazanamazsa bu işi yapmaya devam
etmez, üretmez, üretemez. Ülke olarak yurt dışından daha fazla hayvan ve hayvansal ürün ithal etmek zorunda kalırız bu durum hem ülkemizden yurt dışına daha fazla döviz çıkmasına hem de tüketicilerin daha yüksek fiyatlardan satın almasına sebep olacaktır. Süt Üreticilerimizi küstürmeyin. Üyelerimizin sesini duyurmaya ve hak ettiği emeğinin karşılığını alması için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

ULUSAL SÜT KONSEYİ’NİN AÇIKLAMASI

Ulusal Süt Konseyi, yaptığı toplantının ardından şu açıklama bulunmuştu:
“13 Ocak 2024 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı’nda alınan karar gereği;  22 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere %3,6 yağ ve %3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı üreticinin eline litre başına net geçecek şekilde (çiğ süt desteği hariç) 13,50 TL olarak belirlenmiştir. Soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde bu giderler üreticiye ilave olarak ödenecektir.”

Kaynak: Özge Ebecek