Vakitçi, yaptığı açıklamada, geçen yıl başıboş köpeklerden kaynaklı 340 saldırı ve 89 trafik kazasının basına yansıdığını belirtti.

Bu saldırılar nedeniyle bazı insanların yaşamını yitirdiğini bazılarının da yaralandığını anımsatan Vakitçi, şunları kaydetti:

“Birçok insanımız, çocuğumuz başıboş köpek saldırıları sonucunda yaşamını yitirdi. Bu saldırılardan yaralı kurtulanlar da yaşadıkları travmanın yıpratıcı izlerini bir ömür taşımaya mahkûm kalmaktadırlar. Sayıları 10 milyonu aşan başıboş köpeklerin, artık büyük bir kamu sağlığı ve kamu güvenliği sorununa dönüştüğünü görmekteyiz. Ne yazık ki sokaklarımız güvenli değil, yaşamı tehdit eden bu sorunun çözümsüz bırakılması asla kabul edilemez. Köpekler doğası gereği bir sürü oluşturunca, belli bir bölgeyi sahiplenince, karnı acıkınca veya kuduz olunca içgüdüsel olarak saldırıya geçebilmektedir. Bu nedenle sahipsiz köpeklerin sokaklardan toplanarak sıhhi ve güvenli ortamlarda barınmalarının sağlanması gerekmektedir. Sadece kısırlaştırma sorunu çözmemektedir. 5119 sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu’nun 6. maddesi yerel yönetimlere bu konuda yetki ve sorumluluk vermektedir. Bu konuda, belediyeler ve ilgili bakanlıklar acilen gerekli adımları atmalıdır.”

Trakya Gazetesi Haber Merkezi

Editör: Trakya Gazetesi