İşçiler ile işverenler bu masada buluştu İşçiler ile işverenler bu masada buluştu

Koç, Avrupa Birliğinin ana hedefinin aslında Avrupa’yı dünyanın ilk iklim nötr kıtası haline getirmek olduğunu söyledi. 
Bunun için de 2030’a kadar karbon salınımını 1990’a kıyasla yüzde 55 oranında azaltmak için bir hedef koyulduğunu aktaran Koç, şöyle devam etti:
“Bu hedefte 2030’a kadarki çalışmayı belirledikten sonra 2050’ye kadar ise karbon salınımını 0’a indirmeyi hedeflediler. Gerek sanayileşmede gerek üretimde gerek diğer çalışmalarda ilk önce tüketilen ürünleri üretmek için salınan karbondioksitle bu emisyonu nötrleştirecek sistemi oluşturmak ve nötr kıta olmak amaçlandı. Avrupa Birliğinin halihazırda yaklaşık 16 yıldır resmi bir şekilde uyguladığı bir karbon vergisi sistemi var. Bu sistemin adı AB Emisyon Ticaret Sistemi. Bu sistem, dünyanın ilk uluslararası emisyon ticaret sistemi. 2015 yılından beri Çevre Bakanlığı tarafından bizim ülkemizde de uygulanıyor fakat bunu uygulayan firmalar çimento gibi seramik gibi ağır karbon salınımı yapan firmalar ve bunun herhangi bir cezası yok. Şu an sadece Bakanlık sadece diyor ki; ‘ne kadar karbondioksit salınımına sebep olduğunu düzenli olarak raporlayın’ Emisyon Ticaret Sistemi’nde 2 tür fabrika var” dedi.
HANGİ SEKTÖRLERİ KAPSAYACAK?
Koç, şunları kaydetti:
“Avrupa Birliği diyor ki; ‘ben ithalat içeren firmalarım tarafından sera gazı emisyonları arttı ve bu nedenle de karbon ayak izini azaltmaya çalışsam da ithalatta benim bu çalışmalarım baltalanıyor’ Mevcut ücretsiz tahsisat sistemi dediğimiz Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasına kademeli olarak geçmek, bu geçişi sağlamak için de karbon emisyonuna en çok sebep olan sektörlere giriş yapmak hedefleniyor. Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması, 1 Ekim 2023’te yürürlüğe girdi. Bu geçiş dönemi. Geçiş döneminden sonra da bizim raporlayacağımız karbon emisyonlarımızı doğrulamaya göndereceğiz, doğrulayıcı kuruluşlar olacak. Doğrulama ve karbon fiyatlandırmalarından sonra da yükümlülükler 1 Ocak 2026 itibarıyla tam olarak başlayacak. Hangi sektörleri kapsıyor? Demir çelik, alüminyum, gübre, çimento, elektrik ve hidrojen şu an pilot sektör. Bunların yanında hidrojen sektörü açıkçası benim şaşırdığım bir alan oldu. Avrupa Birliği, ‘ben zaten 2025’ten sonra hidrojeni çok ciddi anlamda destekleyecek ve popülerleştirecek çalışmalar yürüteceğim için şimdiden eğer hidrojen ile ilgili yapılacak çalışmaların karbonsuzlaştırılmasına yönelik vergi usulünü sisteme sokarsam zaten olayı başından itibaren olayı doğru bir şekilde yönetebilirim’ diyor. Geçiş dönemi 1 Ekim 2023’te başladı, 31 Aralık 2025 tarihine kadar sürecek. Bu dönemde raporlamayı, ürettiğimiz ürünün verilerini toplamayı öğreneceğiz. Bunları sistematik bir düzene sokmayı öğreneceğimiz zaman dilimi. İthalatçılar için ilk raporlama dönemi 31 Ocak 2024'te bitecek.”

Kaynak: Özge Ebecek