Mülkiyeti ve projesi Edirne Belediyesine, finansmanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait  Selimiye Camii ve Külliyesi Rekreasyon Projesi kapsamında yenilenen Selimiye Meydanı, kısa zamanda Edirnelilerin ve Edirne’ye gelen misafirlerin en çok vakit geçirdiği alanlardan oldu. Türkiye’nin en büyük meydanlarından biri olan, yeşil alanları ile göz dolduran Selimiye Meydanı’nda Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünün peyzaj çalışmaları da devam ediyor. Ekipler, peyzaj çalışmaları kapsamında Escallonia Cardinallis, Viburnum Lucidum, Berberis Thurbergii, Lavandula Officinalıs ve Festuca Glauca isimli bitkilerin ekimini gerçekleştirdi.
İlk olarak bitkiler için özel olarak hazırlanan topraklarla ekim yapılacak olan parselleri oluşturan ekipler, daha sonra hazırladıkları parsellere Escallonia Cardinallis, Viburnum Lucidum, Berberis Thurbergii, Lavandula Officinalıs ve Festuca Glauca isimli bitkilerin ekimini yaptı. Toprakla buluşturulan bitkilere daha sonra ihtiyacı olan besin maddelerinin takviyesi gerçekleştirdi.
SELİMİYE MEYDANI’MIZIN GÜZELLİĞİNE GÜZELLİK KATACAK
Tüm zamanların en iyi mimarı Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’nin Edirne’nin baş tacı olduğu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Mülkiyeti ve projesi Edirne Belediyesi’ne, finansmanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait olan Selimiye Camii ve Külliyesi Rekreasyon Projesi ile Selimiye Camii’ne yakışır bir meydan kazandırdık.  Selimiye Meydanı yeni görünümü ile hem Edirnelilerin hem de kentimize gelen misafirlerimizin beğenisini kazanıyor. Bu kapsamda Selimiye Meydanı’nda ekiplerimizin peyzaj çalışmaları da devam ediyor. Son olarak ekimi gerçekleştirilen Escallonia Cardinallis, Viburnum Lucidum, Berberis Thurbergii, Lavandula Officinalıs ve Festuca Glauca isimli bitkiler, inanıyorum ki Selimiye Meydanı’mızın güzelliğine güzellik katacak” dedi.

Editör: Trakya Gazetesi