Etkinliklerde; Aile ve Toplum Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Danışma Merkezlerinde görevli Psikologlar ve Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından katılımcılara  kadınların şiddet konusunda farkındalığının arttırılması amacıyla bilgilendirmeler yapıldı.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ KONUŞULDU

Süleymanpaşa Kadın Danışma Merkezinde görevli psikolog Meltem Şentürk tarafından Şarköy İlçesi’nde kadınlara yönelik bilgilendirme amaçlı söyleşi gerçekleştirilirken, Süleymanpaşa Kadın Danışma Merkezinde görevli Psikolog Damla Kurum tarafından da Süleymanpaşa ilçesinde ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konusunda katılımcılara eğitim verildi.20 kursiyerin katıldığı 1 saat süren eğitimde, kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitliği arasındaki ilişki, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ne olduğu, toplumsal cinsiyetin nasıl ortaya çıktığı, sosyal roller, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sonuçları, değişim için nereden başlanmalı, neler yapılabilir konularında bilgilendirme yapıldı.

KADININ MEDYADAKİ YERİ ANLATILDI

İş Sağlığı ve Güvenliği ele alındı İş Sağlığı ve Güvenliği ele alındı

Çerkezköy Kadın Danışma Merkezinde görevli psikolog Ezgi Arıkan ve Sosyal Hizmet Uzmanı Yaren Demir tarafından ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ kapsamında ‘Kadın ve Medya’ konulu söyleşi gerçekleştirildi.13 kişinin katıldığı yaklaşık 1 saat süren söyleşide, kadının medyada temsil edilişi, toplumsal cinsiyet rollerinin medyada sergilenişi ve medyadaki haklarımız ve sorumluluklarımız konularında bilgilendirme yapıldı. Ardından konuya ilişkin kısa film gösterimi yapılıp katılımcıların da düşüncelerini paylaştığı söyleşi soruların cevaplanmasıyla son buldu. Etkinlikte ayrıca, katılımcıların çocuklarına yönelik, Kadın Danışma Merkezi’nde görevli Çocuk Gelişim Uzmanı Meltem Balcı tarafından eğitsel aktiviteler düzenlendi.

ŞİDDETLE NASIL MÜCADELE EDİLİR?

Çorlu Kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliği ile Çorlu ilçesi Önerler mahallesinde Kadın Söyleşisi gerçekleştirildi. Söyleşide; Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Pınar Dalkıran tarafından katılım sağlayan kadınların şiddet konusunda farkındalığının arttırılması amaçlanmış olup bu doğrultuda “Kadına yönelik Şiddet ve Mücadele Mekanizmaları” hakkında paylaşımlarda bulunuldu. Yaklaşık 20 kadının katılım sağladığı söyleşi, katılımcılarının sorularının cevaplanması ile son buldu.

Katılımcılar toplumun bilinçlenmesi, farkındalığın artması için bu tarz etkinliklerin son derece faydalı olduğunu, kadınların sahip olduğu hakları öğrenme fırsatı yakaladıklarını dile getirerek memnuniyetlerini belirttiler.

Kaynak: Özge Ebecek