Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından geleceğin teminatı çocukların en iyi şartlarda eğitim alması ve iş hayatında kadın istihdamının artması amacıyla Şarköy ilçesinde inşa edilecek kreşin temeli, törenle atıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan temel atma töreninde ilk konuşmayı yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel
Sekreter Yardımcısı Yüksel Özdal, projenin teknik detayları ile ilgili bilgileri katılımcılar ile paylaştı.
Görev sürelerinin başından bu yana Büyükşehir Belediyesi ile uyum içerisinde
çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var ise
projenin Şarköy ilçesi için önemine dikkat çekerek projede emeği geçen başta
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak olmak üzere herkese teşekkür etti ve kreş projesinin Şarköylüler için hayırlı olmasını diledi.

“EĞİTİM ALANINDA PEK ÇOK PROJE GERÇEKLEŞTİRDİK”

Kadir Albayrak ise Türkiye genelinde eğitim alanında en fazla yatırım yapan belediyelerin başında geldiklerine dikkati çekti. 
Albayrak, şunları kaydetti:
“2’nci hizmet dönemimizi tamamlarken Türkiye genelinde eğitime en büyük
yatırım yapan belediye olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Başta 11 İlçeye 11
Okul Projesi olmak üzere eğitim alanında pek çok proje gerçekleştirdik. Okul öncesi eğitimin, hayat boyu başarıda çok önemli bir yerinin olduğu gerçeğinden hareketle Şarköy Kreş Projemizi hayata geçiriyoruz. Tek katlı bir bina olarak inşa edilecek 643 metrekarelik tesisimizde 4 derslik ile müdür, öğretmen, rehberlik, asistan odaları, atölye, yemekhane, ortak alan, bekleme alanı, revir, personel
odaları, güvenlik bölümleri, su deposu, temizlik odası ve çamaşırhane yer
alacak. Ayrıca çocuklar için ahşap oyun grubu sahası da projede mevcuttur. Bugün burada temelini atacağımız Şarköy Kreş Projemiz, göz bebeğimiz olan çocuklarımızın hayat yolculuklarının çok erken bir aşamasında önemli bir basamak atlamalarını sağlayacaktır.”

“ANNELERİN HAYATINA DEĞER KATACAK”
Albayrak, Şarköy Kreş Projesi’nin çocukların yanı sıra annelerinin hayatına da değer katacağını ve hayatlarını kolaylaştıracağını aktaran Albayrak, “Hayatın her alanında var olan çalışkan, üretken ve güçlü kadınlarımız, en değerli varlıkları olan evlatlarını kreşimize gönül rahatlığıyla emanet edebileceklerdir.
Bu duygu ve düşüncelerle Şarköy Kreş Projemizin şimdiden hayırlı olmasını
diliyorum” diye konuştu.  
Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak da Büyükşehir Belediyesinin yatırımlarıyla Tekirdağ’ın marka bir kent haline geldiğine vurgu yaptı ve 10 yıllık görev süresi boyunca hayata geçirdiği hizmetlerden dolayı Albayrak’a teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Şarköy Kreş Projesi’nin temeli atıldı. 

643 METREKAREDE İNŞA EDİLECEK

Toplam inşaat alanı 643 metrekare olan ve tek katlı inşa edilecek kreşte, ana işlev olarak 40 metrekarelik 4 derslik, müdür ve öğretmenler odası, rehberlik ve asistan odaları bulunuyor. Eğitim faaliyetlerine yardımcı olacak 30 metrekare büyüklüğünde atölye-yemekhane,
160 metrekarelik ortak alan ve bekleme alanı mevcut olacak projede; revir, personel soyunma ve dinlenme odaları, güvenlik bölümleri ile su deposu, temizlik odası, çamaşırhane gibi teknik hacimler yer alacak. 
Ayrıca parsel içinde 65 metrekare büyüklüğünde, çocuklar için ahşap oyun
grubu sahası da bulunuyor.

Kaynak: Haber Merkezi