Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, bir süre önce ilçede yaşanan ve vatandaşların şikayetine konu olan hava kirliliği ve koku sorunu nedeniyle “Hava Kirliliği ve Koku Sorunu Danışma Toplantısı” düzenledi.

Toplantıda konuşan Sarıkurt, aslında kanunların koku sorunu ve hava kirliliği konularında durumu tam olarak izah ettiğini,  ve yapılması gerekenleri net olarak belirlediğini söyledi. 

SORUNU KAYNAĞINDA ÇÖZMEK GEREK

Ancak bunları uygulama konusunda bazı sorunlar olduğunu belirten Sarıkurt, “Bize belediye başkanı olarak kanunla verilmiş yetki yok ancak sorumluluğumuz var. Bu sorumlulukla hareket ederek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileri ile fabrika ziyaretleri gerçekleştirdik ve çatılarda hep birlikte gezdik. Açıkçası ekiplerin yaşadıkları zorlukları da bizzat yaşamış olduk. Sorunu kaynağında çözmek gerek. Nasıl yapılacaksa yapılmalı. Bu kanuni düzenlemeler ya da cezai yaptırımlarla olacaksa olsun. İşini doğru yapan firmalarımızın da bu durumdan rahatsız olduklarına eminim” dedi. 

ORTAK HAREKET ETMELİYİZ

Sarıkurt, şunları kaydetti:

“Örneğin cezai işlemlerin OSB’lere uygulanması ve onların da bunu firmalara yansıtması değerli olabilir. Sorunun üstesinden gelebilmek için devletimizin yaptırımların yanı sıra arıtma ve baca sistemleri uygulamaları konularında projelere destek vermesi, sanayi kuruluşlarımız için de değerli olacaktır. Böylelikle denetimler daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Kentimizde ve bölgemizde yaşanan hava kirliliği ve koku sorununu çözmek için de ortak hareket etmek zorunda olduğumuzun bilincindeyiz ve bu konuda doğru adımlar atarak sorunun çözümü için yekvücut olacağımızdan şüphem yok, inancım tam.”

Sarıkurt, vatandaşlara karşı sorumlulukları olduğunu anımsattı.

Onların huzuru ve sağlıkları için ortak hareket ederek sorunu el birliğiyle çözmeleri gerektiğine işaret eden Sarıkurt, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tamamımızın ortak bir irade ortaya koyması gerekiyor. Sorunun çözümü konusunda doğru adımlar atarsak kolaylıkla halledeceğimizi düşünüyorum. Burada ortaya koyduğumuz ve tespit ettiğimiz yöntemler ve önerilerin Tekirdağ’ımızın 8 milletvekilinin de imzalayacağı bir kanun teklifi ya da araştırma önergesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’mize sunulması çözüm için çok değerli olacaktır. Tabii ki burada halk olarak bizlere de görevler düşüyor. Geleceğimiz olan sevgili çocuklarımız ve yarınlarımız için bu konuda daha fazla duyarlılık göstermeli ve çözümü konusunda da destekçi olmalıyız. Duyarlılık göstererek davetimize katılan, taşın altına elini koyan, fikirleri ve önerileriyle görüşleriyle yol haritasının belirlenmesi konusunda destek olan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.” 

SUNUMLAR YAPILDI

Toplantı, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Ozan Deniz ve NKÜ Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer’in hava ve çevre kirliliği, koku sorunu, yürütülen çalışmalar ve çözüm önerileri ile devam etti.

Sunumların ardından katılımcılar hava, çevre, su ve koku kirliliği konularında çeşitli öneri ve görüşlerini aktarırken, CHP Tekirdağ  milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Nurten Yontar, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Selcan Taşçı Hamşioğlu ve DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, ortak bir mutabakat sağlayarak konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tartışılması ve çözüme kavuşturulması için hep birlikte hareket edeceklerini belirtiler. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise konunun takipçisi olacağını ve çözümü konusunda destek vereceğini açıkladı.

Toplantıya CHP Tekirdağ milletvekilleri İlhami Özcan Aygun  ve Nurten Yontar, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Selcan Taşçı Hamşioğlu ve Deva Partisi Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, NKÜ Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Gökhan Metiner, CHP Çorlu İlçe Başkanı Cüneyt Akar, AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Kenan Kelle, MHP Çorlu İlçe Başkanı Cemal Daştan, İYİ Parti Çorlu İlçe Başkanı Akın Yılmaz, Deva Partisi Çorlu İlçe Başkanı Ömer Dündar, Tekirdağ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Ahmet Fidan, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri, muhtarlar, kurum ve kuruluşların temsilcileri, oda başkanları ve yöneticileri, OSB yöneticileri ve temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Muhabir: Abdullah Yalçın

Editör: Trakya Gazetesi