Osmanlı'ya yüz yıla yakın başkentlik yapan Edirne'de, saray mutfağı lezzetleri Olgunlaşma Enstitüsünde yapılacak çalışmalarla vatandaşların beğenisine sunulacak.

Enstitünün Devecihan Kültür Merkezindeki mutfak atölyesinde saray mutfağı lezzetlerinin hazırlanması için çalışma başlatıldı.

Hazırlanan asırlık lezzetler düzenlenen sunum programıyla tanıtıldı.

Enstitü Müdürü İlknur Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, enstitü olarak saray mutfağı ve geleneksel sanatları tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

Bu kapsamda atölyelerde önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Çelik, mutfağın aktif hale gelmesiyle asırlık lezzetlerin tekrar vatandaşların beğenisine sunulacağını belirtti.

Sağlık ve eğitimin merkezi: Edirne Sağlık ve eğitimin merkezi: Edirne

Mutfaklarında haftanın 2 günü saray mutfağı lezzetlerinin çıkacağını vurgulayan Çetin, "Diğer günlerde de Edirne'mizin ve Türk mutfağımıza ait yemekler pişirilecek. Bugün yaptığımız programda da geleneksel yemeklerimizden içli köfte, sarma ve baklava gibi lezzetlerimizi katılımcılara ikram ettik. Herkes çok memnun kaldı. Lezzetler yemekleri tatmak isteyen herkesi her öğlen mutfağımıza bekliyoruz. Aynı zamanda el sanatları atölyelerini gezerek bu değerlerin geleceğe aktarılmasına vesile olmalarını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Tanıtıma programına Edirne Valisi Yunus Sezer'in eşi Canan Sezer, İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Engin Makak ve CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı