Kaçak Pomeranianlar HAYTAP'a teslim edildi Kaçak Pomeranianlar HAYTAP'a teslim edildi

Moderatörlüğünü Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Tülay Tekin Yılmaz’ın yaptığı çevrim içi panelde, Psikoterapist Derya Koptekin, Doç. Dr. Fatma İlknur Akgül ve Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan konuşmacı olarak yer aldı.
Panel, Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökhan Ilgaz’ın açılış konuşması ile başladı.

“Çocukluğun Roman (H)alleri” konulu sunumu gerçekleştiren Psikoterapist Derya Koptekin, 2017 yılında İletişim yayınlarından çıkmış olan “Biz Romanlar Siz Gacolar, Çingene/Roman Çocukların Kimlik İnşası” başlıklı kitap çalışmasından örnekler vererek konuşmasını tamamladı.

Doç. Dr. Fatma İlknur Akgül, “Çoklu Kimlik Kesişiminde Ezilenler: Roman Kadını” konulu sunumunda aynı adla 2021 yılında ORİON yayınevi tarafından yayınlanmış olan kitabından hareketle İzmir’de yürütmüş olduğu çalışmanın sonuçlarını paylaştı.

Sakarya Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan, “Romanlar ve Sosyal Dışlanma” başlıklı sunumunda, İsmail Barış ile birlikte Çizgi Kitabevi’nden yayınlamış oldukları aynı adlı çalışmadan hareketle Romanların maruz kaldığı dışlanma örneklerinden bahsederek, tespit etmiş olduğu sorunlara dair çözüm önerileri sundu.

Panele Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökhan Ilgaz, Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler Müdür Yardımcısı Erdinç Topçu, akademisyeneler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: Haber Merkezi