YÖK tarafından Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 2023-24 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, devlet erkanı ile YÖK üyeleri, ilgili kurum başkanları, üniversite rektörleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Rektör Şahin ile NKÜ’yü Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Celalettin Vatandaş, Prof. Dr. Gülsüm Özkan, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Keskin, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülin Yıldız ve öğrencileri temsilen Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri Hazal Deniz Kurt ve Orçun Deniz Küçük temsil etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında üniversitelerin birer bilim yuvası olmalarının yanında, öğrencilerin entelektüel gelişmelerine katkı sunan, yeteneklerini keşfetmelerini sağlayan, kendi gelenekleri olan evrensel kurumlar olduğunu söyledi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ise “2022 yılında üniversiteye başvuran aday sayısı 3 milyon 243 bin civarındayken, 2023 yılı itibarıyla bu sayı yüzde 9’luk bir artışla 3 milyon 527 bine yükselmiştir.
Açıköğretim programlarıyla birlikte bir milyonun biraz üzerinde olan kontenjanlarımız bu yıl yüzde 99,8 gibi çok yüksek bir doluluk oranına ulaşmıştır” dedi.
Konuşmaların ardından, “YÖK 2023 Üstün Başarı Ödülleri” sahiplerini buldu.

Editör: Trakya Gazetesi