Bisiklet ve Motosiklet Turu’na hava engeli Bisiklet ve Motosiklet Turu’na hava engeli

Öztrak, Türkiye’nin yüzde 4,5 büyüdüğünün açıklandığı 2023 yılında “iş bulma ümidini yitirdiği için” iş aramaktan vazgeçenlerin sayısının bir yılda 400 bine yakın artışla 2 milyona dayanmasını TBMM gündemine taşıdı.
Öztrak, işsizlik verileriyle ilgili soru önergesinde, gerçek işsiz sayısının resmi işsiz sayısını üçe katlayarak rekor kırdığına, daha fazla çalışmak istediği halde haftalık 40 saatten az çalışanları ifade eden “zamana bağlı eksik istihdam edilenlerin” sayısındaki 700 bin kişilik artışa ve ev işleriyle meşgul olduğu için işgücüne dahil olmayan kadınların sayısındaki 1 milyon kişilik azalışa da dikkat çekti.
Konuyla ilgili bir de sosyal medya paylaşımı yapan Öztrak;
“Ekonomi gerçekten bu kadar büyüdüyse; neden ümidini kaybettiği için iş aramaktan vazgeçenlerin sayısı yüzbinlerce kişi artmış, 2 milyona dayanmış? Yine yüzbinlerce insan neden daha fazla çalışmak istediği halde haftalık 40 saatten az çalışabiliyor. Kedi buradaysa ciğer nerede? Ciğer buradaysa kedi nerede?” diye sordu.
 
CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, 2023 yılı işsizlik verileriyle ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde şunları ifade etti:
 
Resmi işsiz sayısı 500 azaldı, gerçek işsiz sayısı 1 milyona yakın arttı. TÜİK’in açıkladığı 2023 yılının dördüncü üç ayına ilişkin işsizlik verileri; ülkemizde önceki yılın aynı dönemine göre resmi işsiz sayısının 504 bin kişi azalışla 3 milyon 29 bin kişiye düştüğünü, gerçek işsiz sayısının ise 978 bin kişi artışla 8 milyon 778 bin kişiye ulaştığını göstermektedir. Böylece gerçek işsiz sayısı, resmi işsiz sayısının 2,9 katına çıkarak daha önce görülmemiş bir rekor kırmıştır. Gerçek işsiz sayısı ile resmi işsiz sayısı arasındaki makas ise 5 milyon 749 bin kişiye çıkarak başka bir rekora imza atmıştır.
 
HER 100 ÇALIŞANDAN 7’Sİ “EKSİK İSTİHDAM” EDİLİYOR
İşsizlik verilerinin ayrıntılarına bakıldığında son bir yılda çalışanların sayısı 464 bin kişi artmış görünmektedir. Buna karşın, bu rakama dahil olan “zamana bağlı eksik istihdam edilenlerin” sayısı 699 bin kişi artmıştır. Böylece çalışanlar arasında, tam zamanlı istihdam edilenlerin sayısı ve toplam istihdam içindeki oranı azalmış, haftalık 40 saatten az çalışan “zamana bağlı eksik istihdam edilenlerin” sayısı ve oranı artmıştır. Zamana bağlı eksik istihdam edilenlerin toplam istihdam içindeki payı, 2023’ün son çeyreğinde yüzde 7’yi bulmuştur. İşbaşında olanların sayısı artmış görünürken, haftalık ortalama çalışma süresi azalmıştır.
 
İŞ BULMA ÜMİDİNİ YİTİRENLERİN SAYISI 2 MİLYONA DAYANDI
Çalışma çağındaki nüfus 611 bin kişi artarken, işgücü 40 bin kişi gerilemiş, “işgücüne dahil olmayanların” sayısı 651 bin kişi artışla 30 milyon 588 bin kişiye çıkmıştır. İşgücüne dahil olmayanlar arasında sayılan, “iş bulmaktan ümidini kestiği için” iş aramaktan vazgeçenlerin sayısı 383 bin kişi artışla 1 milyon 955 bin kişiye ulaşmıştır.
 
 “Ev işleriyle meşgul olduğu için” işgücüne dahil olmayan kadınların sayısı 1 milyon 57 bin kişi azalmış, buna karşın kadın istihdamındaki artış 248 bin kişiyle sınırlı kalmıştır.    
 
BU RAKAMLAR BU BÜYÜMEYLE NASIL AÇIKLANIR?
Öztrak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e şu soruları yöneltti:
“Ekonominin yüzde 4,4 büyümesinin beklendiği 2023 yılında, resmi verilerde çalışanların sayısında artış görünürken, istihdam içinde zaman bağlı eksik istihdam edilenlerin sayısındaki artışın sebepleri nelerdir? Yine, ekonominin yüzde 4,4 büyümesinin beklendiği, resmi verilerle istihdamın da arttığı 2023 yılında, iş bulma ümidini yitirdiği için iş aramaktan vazgeçenlerin sayısı neden bir yılda 400 bin kişiye yakın artışla 2 milyon kişiye dayanmıştır? Ev işleriyle meşgul olan kadınların sayısındaki 1 milyon kişiyi aşkın azalışın sebepleri araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa hangi sonuçlara ulaşılmıştır?”

Kaynak: Haber Merkezi