Tekirdağ'da 23 Nisan coşkusu zirvede yaşanacak Tekirdağ'da 23 Nisan coşkusu zirvede yaşanacak

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Yılmaz İçöz Sahnesi fuaye alanında düzenlenen sergiye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 
Özel gereksinimli bireylerin eğitimini aldıkları işaret dili ile İstiklal Marşı’nı okuduğu ve halk oyunu gösterisi sunduğu programda, fotoğraf sanatçısı Madaslı ve fotoğrafçılık eğitmeni Gılcan Mete Delibay, sergi hakkındaki duygu ve düşüncelerini ifade etti.
Trakya Down Sendromlu ve Özel Gereksinimli Bireyler Derneği Kurucu Başkanı ve mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Metin Özen de yaptığı konuşmada, serginin önemine vurgu yaparak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ve programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Down sendromunun bir hastalık değil genetik bir farklılık olduğunu ifade eden Kadir Albayrak ise şu ifadeleri kullandı:
“Down sendromu, genetik bir düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması sonucunda ortaya çıkan genetik bir farklılıktır. Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Down sendromlu çocuklar iyi bir eğitimle normal birey şeklinde hayatlarını sürdürebilirler. İmkan tanındığında meslek edinebilirler. Down sendromlu fotoğraf sanatçımız Volkan Niyazi Madaslı da bunun canlı bir örneğidir. Fotoğraf sanatına gönül veren Volkan Niyazi Madaslı, birbirinden güzel görüntü ve anları fotoğraflaştırdı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Trakya Down Sendromu ve Özel Gereksinimli Bireyler Derneği iş birliğiyle Volkan Niyazi Madaslı 4. Kişisel Fotoğraf Sergisi düzenlemekten dolayı kıvanç duyuyoruz. Başarısı, azmi ve çalışkanlığıyla örnek olan Volkan Niyazi Madaslı’yı tebrik ediyor, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, down sendromlu bireylerimiz de dahil olmak üzere tüm özel gereksinimli bireylerimizin yanında olduk. Hizmet süreçlerimizde partnerimiz olan sivil toplum kuruluşlarımıza ve gönüllülerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tüm özel gereksinimli bireylerimiz için engelsiz bir dünya; sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum.” 
Duygu dolu anların yaşandığı sergide özel gereksinimli bireyler, fotoğraf sanatçısı Volkan Niyazi Madaslı’nın birbirinden güzel eserlerini tek tek şövalelere yerleştirdiler. Kurdele kesilerek açılışı yapılan sergi, 1 hafta boyunca vatandaşların ziyaretine açık olacak.

Kaynak: Haber Merkezi