Faik Öztrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Candan Yüceer’in açıklanmasının ardından yaşanan tartışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Öztrak, şu ifadeleri kullandı:
 “Tekirdağ’da bir ön seçim yapılmış olsaydı milletin içine daha fazla sinerdi. Ön seçim yapılmıyor olması, genel merkezin böyle bir karar vermiş olması, Cumhuriyet Halk Partisi’nin tüm mensuplarının Tekirdağ’da seçimi kazanmak için ellerinden geleni yapmalarını engellemeyecektir. Bütün Cumhuriyet Halk Partililer, özellikle Tekirdağ’da değil, tüm Türkiye genelinde seçim için mücadele edeceklerdir.” 

Öztrak, Türkiye’de ekonomiden yargıya kadar her alanda çöküşün yaşandığı ucube bir rejimin olduğunu belirtti.

Tekirdağ Milletvekili Avşar, TOKİ ve Emlak Konut GYO’yu eleştirdi: Tekirdağ Milletvekili Avşar, TOKİ ve Emlak Konut GYO’yu eleştirdi:

YOKSUL SAYISI, 18 MİLYON 219 BİN KİŞİYE ULAŞTI 
Yargıdaki adaletsizlikle birlikte gelir dağılımında da adaletsizliğin yaşandığını vurgulayan Öztrak, 2023 Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistiklerine göre, resmi yoksul sayısının 1 milyon 331 bin kişi artışla 18 milyon 219 bin kişiye ulaştığını belirtti

TÜİK verilerine göre, 2018-2023 yılları arasında ülke nüfusu yüzde 5,5 artarken konut masraflarının altında ezilen vatandaşların sayısının yüzde 33 artışla 71 milyon kişiye, sofrasına iki günde bir kap et yemeği koymayanların sayısının ise yüzde 28 artışla 33 milyon kişiye çıktığını kaydeden Öztrak, çalışanların yarısından fazlasının asgari ücret ya da civarında kazandığı Türkiye’de gerçek tablonun bu verilerden çok daha vahim olduğunu söyledi.


“YEREL SEÇİMLER BİR FIRSAT”
Vatandaşların bu gidişe dur diyebilmek için mahalli idari seçimlerini bir fırsat olarak görmesi gerektiğini söyleyen Öztrak, seçim sürecine ilişkin de değerlendirmede bulundu. 
6 ay önce mevcut olan muhalefet kanadındaki ittifakların, bugün mevcut olmamasının üzerinde önemle durulması gereken bir konu olduğunu, fakat yerel seçimler ile cumhurbaşkanlığı seçimlerinin arasında ise fark olduğunu aktaran Öztrak, şunları paylaştı: 
“Mahalli idari seçimler, tek turlu seçimlerdir. İstanbul vakti zamanında yüzde 30 oy oranlarıyla kazanılmıştır. Bu çerçevede büyükşehirlere baktığımız zaman partilerin en yüksek oyu almaları önemlidir. Mevcut belediye başkanlarının da bu konuda avantajları vardır. Belli bir müddet hizmet etmişlerdir. Vatandaşlar da bu hizmetlerden memnunsa bu bir avantajdır. Bizim belediye başkanlarımızın hizmetlerinden memnun kaldıklarını düşünüyorum. Mevcut iktidar pandemi de beş maskeyi dağıtamazken, bizim belediyelerimiz gerçekten olağan üstü bir hizmet verdi”

Kaynak: Serap Cömertoğlu İşcan