Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen törene NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, rektör yardımcıları Prof. Dr. Celalettin Vatandaş, Prof. Dr. Gülsüm Özkan, Prof. Dr. Murat Taşan, üniversite senato üyeleri İle akademik ve idari personel katıldı.

“Proje çalışmaları eğitimi aksatıyor” uyarısı “Proje çalışmaları eğitimi aksatıyor” uyarısı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Rektör Şahin, 12 kahraman şehide Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralı askerlere acil şifalar diledi. 
Şahin, şunları kaydetti:
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, büyük bir hızla büyümekte hem sosyal hem de akademik anlamda ülkemize, bölgemize ve şehrimize katkılarda bulunmaktadır. Üniversitemiz ilerleyen teknolojisiyle beraber bölgemizin yenilikçi dönüşümünde ana figür olmaktadır. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi YÖKAK’tan ‘kurumsal akreditasyon’ alan 30 üniversiteden biri oldu; YÖK tarafından “Uzmanlaşan Üniversite” olarak 25 üniversiteden biri seçildi. Üniversitemiz ayrıca diplomalarında Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) logosu kullanacak 40 üniversiteden biri oldu. Üniversitemiz bu yıl YÖK’ten bir kez daha ‘Engelsiz Üniversite Ödülü’ aldı ve 2023’te en çok bayrak alan
7. üniversite oldu. 2024 QS Avrupa Üniversite Sıralaması’nda Türkiye’den 72 üniversitenin değerlendirmeye girebildiği listede, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi tarihinde ilk defa 56. sıradan listeye girmiş ve Trakya Bölgesi’nden sıralamaya girebilen tek üniversite olarak büyük bir başarıya daha imza atmıştır.”

Şahin, akademisyenlere hitaben ise şu ifadeleri kullandı:
“Saygıdeğer meslektaşlarım, sizler Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinin akademik kadrosunu oluşturan değerli bilim insanlarısınız. Sizlerin özverili çalışmaları sayesinde, üniversitemiz her geçen gün daha da gelişiyor. Sizler, öğrencilerimize bilgi ve birikimlerinizi aktararak, onların geleceğini şekillendirmektesiniz. Üniversitemize kazandırmış olduğunuz birçok akademik başarı, bilim camiasına yapmış olduğunuz birçok katkı bulunmaktadır. Bu nedenle, sizlerin emeğine ve katkılarına çok teşekkür ediyorum.” 
Rektör Prof. Dr. Şahin, törende 41’i profesör, 74’i doçent ve 58’i doktor öğretim üyesi olmak üzere toplam 173 akademisyenin cübbelerini giyeceğini belirtti.

Prof. Dr. Şahin,  “Dünyada üç meslek grubu cübbe giyer. Bunlar bilim insanları, yargı mensupları ve din adamlarıdır. Bu meslek gruplarına yüklenen önemin göstergesi olarak cübbe giyilir ve cübbe de önemini kendine yüklenen bu değerlerden alır. Bugün çok kıymetli bir gün, çünkü akademik hayatta belli anlar vardır. O anları hayatınızda hiç unutmazsınız. İlerde anılarınızı yad ettiğinizde bugünü her zaman gururla hatırlayacağınıza inanıyorum. Yetiştirdiğiniz öğrencilerle Türkiye’yi her alanda bir adım daha öteye götüreceksiniz. Geleceğe açılan kapı, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi adına akademik kadrolarınızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. 

Tören akademisyenlere Rektör Şahin ile rektör yardımcıları Vatandaş, Özkan ve Taşan tarafından akademik bilginin ve ahlakın sembolü olan cübbelerin giydirilmesi ve belge takdimi ile devam etti. 
Sonrasında 2022-2023 yılı akademik teşvikte dereceye giren akademisyenlere yine Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Celalettin Vatandaş, Prof. Dr. Gülsüm Özkan ve Prof. Dr. Murat Taşan tarafından teşekkür belgelerinin takdimi gerçekleşti.

Kaynak: Özge Ebecek